Bp Libera: potrzebujemy "Józefowego stylu budowania"

Bp Libera: potrzebujemy "Józefowego stylu budowania"
fot. PTV Płocka Telewizja / YouTube
KAI / pk

- Święty i tak po Bożemu zmęczony św. Józefie, prosimy cię dziś naucz nas Adwentu! Wszak w tobie i w Maryi oczekiwanie na obiecanego Mesjasza wydało najpiękniejszy owoc - mówił bp Piotr Libera, który 2 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat grudniowego spotkania brzmiał: "Czas Świętego Józefa trwa - Podporo rodzin ucz nas troski o rodzinę".

Św. Józef nas szuka

W homilii bp Piotr Libera odwołując się do Roku Świętego Józefa wskazywał, że to czas dany nam do odnowy swojego życia. - Tak sobie wyobrażam, ile - szczególnie w tym roku jemu poświęconym - św. Józef "nachodził się za nami", "naszukał się" każdego z nas? Podobnie, jak dobry ojciec nie spuszcza oczu ze swego dziecka, gdy stawia pierwsze kroki, gdy jest małe i nieporadne - tak św. Józef natrudził się przy nas, na tylu krętych i zawiłych ścieżkach życia, w tak zwodniczych i pełnych miraży czasach, w tylu trudnych sprawach. Jakże często, z bólem serca szukał on każdego z nas? - powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że od św. Józefa możemy uczyć się dobrze przeżywać czas Adwentu. - Święty i tak po Bożemu zmęczony św. Józefie, prosimy cię dziś naucz nas Adwentu! Wszak w tobie i w Maryi oczekiwanie na obiecanego Mesjasza wydało najpiękniejszy owoc. Gdzież, jeśli nie u św. Józefa mamy się uczyć mądrego i dojrzałego przeżywania tego pięknego okresu roku liturgicznego? A więc jak dojrzale i mądrze mamy przeżyć Adwent? - zaznaczył celebrans.

Józefowy styl budowania swojego życia

Zachęcał wiernych do Józefowego stylu budowania swojego życia. - Dziś, w naszej przestrzeni publicznej i międzyludzkiej, a czasami także w naszych rodzinach za dużo robi się szumu wokół niczego, pustego gadania, roztrząsania kwestii, podkreślania różnic i kreowania antagonizmów, a za mało jest zwyczajnego "Józefowego stylu budowania" - stwierdził ordynariusz diecezji płockiej.

Wskazywał, że Święta Rodzina pokazuje jak należy przeżyć Adwent. - Patrząc na cudowny obraz św. Józefa odpowiedzmy sobie sami czy te więzi w rodzinie możemy wzmocnić, uratować: między małżonkami, między rodzicami i dziećmi, między starszymi i młodszymi pokoleniami? Czy jest jeszcze możliwym, abyśmy w tym Adwencie wzięli się w rodzinach za ręce i pomodlili słowami "Ojcze nasz"? Może do tego, tak konkretnie zaprasza nas ten obraz? Do ratowania więzi z Bogiem i między sobą? - mówił hierarcha.

Zachęcał, aby dobrze przygotować się do przeżycia Bożego Narodzenia. - Wpierw trzeba sobie przebaczyć, z serca przeprosić, może czegoś trudnego nie wypominać, chcieć ze sobą najzwyczajniej porozmawiać. Innymi słowy: musimy jakoś przygotować grunt w rodzinach, aby zbliżający się wigilijny wieczór i łamanie się opłatkiem było prawdziwe. Zbyt święte znaki będziemy wtedy czynić, aby dokonywać je z obojętnym spojrzeniem, z zimnymi dłońmi i zatwardziałymi sercami - akcentował bp Libera.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz
14,47 zł
20,67 zł

Święty Józef - patron naszych czasów

To już trzecia część bestsellerowej serii Cudów świętego Józefa. Słynna mistyczka Marta Robin uważała, że XXI wiek będzie należał do świętego Józefa. Ta książka jest tego bezsprzecznym dowodem. Zamieszczone...

Skomentuj artykuł

Bp Libera: potrzebujemy "Józefowego stylu budowania"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.