Bp Włodarczyk: Jako kapłani, myślimy najpierw o osobistym nawróceniu

Bp Włodarczyk: Jako kapłani, myślimy najpierw o osobistym nawróceniu
Fot. Dobre Media Nowej Ewangelizacji / YouTube.com
KAI / tk

- Jako kapłani, myślimy najpierw o osobistym nawróceniu. Także o tych, którym na co dzień służymy. Mamy wzajemnie prowadzić siebie do Boga – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, nawiązując do inicjatywy duszpasterskiej, jaką będą „Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Bydgoszczy”.

To nawiązanie do tradycji zrodzonej w Kościele rzymskim. Dzisiaj zwyczaj stacji wielkopostnych, celebrowanych każdego dnia w innej świątyni miasta, kultywowany jest nie tylko w Wiecznym Mieście, ale także w wielu aglomeracjach Polski.

DEON.PL POLECA
Zgodnie z ideą, kolejne świątynie stają się „stacją” jednego dnia Wielkiego Postu, do której pielgrzymują wierni całego miasta i diecezji. – Pierwsze liturgie stacyjne w Rzymie to V wiek. Wówczas odbywające się nabożeństwa, pełniły rolę scalającą wiernych Kościoła lokalnego, budowały jedność, uczyły wspólnej modlitwy, podkreślając przy tym społeczny wymiar postu – tłumaczy koordynator inicjatywy ks. dr Adam Sierzchuła.

Ważną częścią liturgii stacyjnej była od zawsze cześć oddawana męczennikom. – W naszej diecezji łączymy tę inicjatywę z osobą bł. biskupa Michała Kozala. W przyszłym roku przypadną 130. rocznica jego urodzin i 80 rocznica męczeńskiej śmierci – przypomniał ks. dr Adam Sierzchuła.

Dlatego atrybutem będą relikwie patrona diecezji bydgoskiej. – Oddając im cześć, chcemy także wołać przez jego wstawiennictwo o nowe powołania do naszego seminarium. Modlić się również za tych, którzy się wahają, nie wiedzą jeszcze, jaką drogę pragną wybrać. Myślę również o powołaniu do życia małżeńskiego, konsekrowanego, czy różnych posług i misji w Kościele – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

W ramach każdej stacji w wyznaczonym kościele Bydgoszczy będą sprawowane Msze św. Odbędą się Adoracje Najświętszego Sakramentu, a wierni będą mogli nade wszystko skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

W diecezji inicjatywa zostanie zainaugurowana w Środę Popielcową, 2 marca w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja i potrwa do Niedzieli Palmowej, 10 kwietnia.

Kościoły stacyjne będą otwarte od rana do wieczora, a ich lista dostępna na stronie www.diecezja.bydgoszcz.pl. Program przewidziany dla danego miejsca znajdzie się także na stronach danych parafii i na plakatach. Pielgrzymować można do konkretnego miejsca lub przez czterdzieści dni do wszystkich świątyń indywidualnie lub w małych grupach. Do modlitwy są zaproszeni wszyscy wierni diecezji, ruchy i stowarzyszenia apostolskie wraz ze swymi duszpasterzami.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Mistyczka ze szczecińskiego bloku 

Gdy Alicja Lenczewska zapisywała swoje dzienniki – Świadectwo i Słowo pouczenia – nie wiedziała, co się z nimi stanie. Dziś pomagają tysiącom ludzi w odnalezieniu drogi do swojego wnętrza i...

Skomentuj artykuł

Bp Włodarczyk: Jako kapłani, myślimy najpierw o osobistym nawróceniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.