Eskalacja przemocy w Sudanie Południowym. Liderzy religijni apelują o pokój i dialog

Eskalacja przemocy w Sudanie Południowym. Liderzy religijni apelują o pokój i dialog
fot. Depositphotos
KAI / pk

"Najwyższy czas zakończyć konflikty, rozpocząć dialog i utorować drogę do pojednania" - apelują liderzy religijni Sudanu Południowego.

We wspólnym liście, podpisanym m.in. przez ordynariusza diecezji Tombura-Yambio i przywódców protestanckich, wezwali władze do odpowiedzialności za cierpiącą niewinną ludność. Zaapelowali także do społeczności międzynarodowej o pomoc w powstrzymaniu eskalacji bezprecedensowej przemocy, która w ostatnim czasie znów wybuchła w tym kraju.

DEON.PL POLECA
Liderzy religijni podkreślili także katastrofalną sytuację humanitarną, jaka panuje w Sudanie Południowym ze względu na przedłużające się konflikty. Problemy pogłębia pandemia koronawirusa. "Tysiące ludzi wegetuje w bardzo złych warunkach z powodu braku żywności, wody i podstawowych środków do życia. Obawiamy się, że ten nowy kryzys doprowadzi do kolejnych tragedii i klęsk humanitarnych" - czytamy w oświadczeniu.

Kolejna fala przemocy wybuchła w Sudanie Południowym pod koniec czerwca, czyli w okresie poprzedzającym ustanowienie rządu. Uzbrojone bojówki zaatakowały niektóre miejscowości zabijając, grabiąc i paląc mienie. Co najmniej 21 tys. osób musiało opuścić swoje domy. Według raportu komisji praw człowieka tego wschodnioafrykańskiego kraju przemocą objętych jest aż 75 proc. wszystkich mieszkańców Sudanu Południowego. W przeciągających się konfliktach życie straciło już łącznie ponad 400 tys. ludzi.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Eskalacja przemocy w Sudanie Południowym. Liderzy religijni apelują o pokój i dialog
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.