Jest petycja do papieża o odwołanie bp Kaszaka. "Wzywamy biskupa sosnowieckiego do rezygnacji"

Jest petycja do papieża o odwołanie bp Kaszaka. "Wzywamy biskupa sosnowieckiego do rezygnacji"
Bp Grzegorz Kaszak. Fot. TheKarbix, CC BY 3.0 , WikiMedia Commons
petycjeonline.pl / mł

"Wzywamy do utworzenia watykańskiej komisji, aby prawda została ujawniona, a sprawiedliwość triumfowała. Apelujemy o powołanie komisji z udziałem osób świeckich, która przywróci wiarę w przejrzystość i uczciwość naszego Kościoła." - czytamy w "Petycji o odwołanie Biskupa Diecezji Sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka" [pisownia oryginalna], która 6 października została opublikowana w sieci. - Ta petycja jest dosyć stanowcza: chcemy odwołania biskupa, co jest dla nas niezwykle trudne, bo to ostateczność - mówi Deonowi jej współtwórca.  

Petycja, zakończona podpisem "Wierni Diecezji Sosnowieckiej oraz Ci, którym dobro Kościoła w Polsce nie jest obojętne" pojawiła się na stronie petycjeonline.pl w piątek, 6 października przed południem. To kolejna reakcja wiernych sosnowieckiego Kościoła na skandal z udziałem jej duchownego, do którego doszło w Dąbrowie Górniczej z końcem sierpnia tego roku. 

Echa Dąbrowy. "Bulwersujące nas skandale od lat nie są wyjaśniane"

"Nie możemy milczeć, kiedy bulwersujące nas skandale od lat nie są wyjaśniane, nie możemy milczeć, kiedy ginie Diakon oddany Bogu, nie możemy milczeć kiedy skandale seksualne szarpią Ciało Chrystusa, nie możemy milczeć, kiedy nie widzimy reakcji na nasze skargi dotyczące konkretnych, bulwersujących przypadków wśród księży." - czytamy w treści petycji, którą jej inicjatorzy skierowali do papieża Franciszka, abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncjusza apostolskiego w Polsce i do abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP. [Cały tekst petycji publikujemy na końcu tekstu] 

Informację o utworzonej właśnie petycji dostajemy od księdza, który chce pozostać anonimowy. "Sumienie jest dla mnie ważniejsze niż kościelna dyscyplina" - napisze w wiadomości. 

DEON.PL POLECA

Twórcy petycji jasno wskazują, czego oczekują od władz Kościoła w kontekście gorszących spraw, które niszczą reputację diecezji. Chcą dymisji sosnowieckiego ordynariusza, bp Grzegorza Kaszaka, utworzenia watykańskiej komisji z udziałem osób świeckich, która będzie pracować transparentnie i ujawni prawdę dotyczącą obecnego i poprzednich skandali mających miejsce w diecezji oraz apelują o mianowanie nowego biskupa, który "pomoże przewodniczyć procesowi uzdrawiania, przywracając wiarę i nadzieję w sercach poranionych ludzi". 

Współtwórca petycji: "Chcemy odwołania biskupa, choć to dla nas niezwykle trudne"

- Ta petycja jest dosyć stanowcza: chcemy odwołania biskupa, co jest dla nas niezwykle trudne, bo to ostateczność. I w ostateczności ta decyzja zapadła; będziemy wzywać biskupa, żeby ustąpił - mówi Deonowi jeden z członków sosnowieckiej wspólnoty, współautor petycji, który chce na razie pozostać anonimowy. - W jakimś sensie diecezja doszła do ściany. Gdyby tak nie było, pewnie dalibyśmy kolejną szansę biskupowi.

Jak dodaje, twórcy petycji są przekonani, że jeśli chodzi o sprawowanie zarządu w diecezji przez bp. Grzegorza Kaszaka, w tym zakresie są duże, wieloletnie zaniedbania i brak konkretnych decyzji personalnych, które powinny być podjęte - jak w przypadku zeszłorocznej tragedii, w której leczący się psychiatrycznie ksiądz zasztyletował diakona. 

- Dostaję prywatne wiadomości i wyrazy wsparcia od księży z diecezji, którzy absolutnie popierają tę petycję. I to jest dla mnie miernik skali problemu - mówi współtwórca petycji. - Mamy wielu fantastycznych księży i najgorsza rzecz, której się boję, to taka, że ten system, który teraz w diecezji jest, destrukcyjnie zadziała na ich duszpasterstwo i na ich wiarę. Ci księża, którzy są zaangażowani, pracują całym sercem, a jest ich wielu, są marginalizowani w naszej diecezji. Promuje się i nagradza postawy tych, którzy nie mają żadnego dorobku duszpasterskiego poza tytułem.

Ilość podpisów pod petycją o odwołanie bp Kaszaka rośnie

Ilość podpisów pod świeżo opublikowaną petycją rośnie. Swoje poparcie wyrażają świeccy i księża, ale nie wszyscy decydują się to zrobić publicznie. Wśród komentarzy umieszczonych przy podpisie czytamy:  "Podpisuję ponieważ wierzę, że dobro w końcu zwycięży", "Nie podoba mi się postępowanie tego biskupa i przymykanie oczu na złe postępowanie księży w diecezji." "Chcę prawdy, oczyszczenia i uzdrowienia." Jestem księdzem który w imię Jezusa nie może zgodzić się na taką bezczynność i tuszowanie przez biskupa afer". 

Na niedzielę sosnowieccy wierni zaplanowali protest pod kurią

To nie jedyna reakcja wiernych na skandal, który miał miejsce w Dąbrowie Górniczej. W niedzielę, 8 października o 19.00 pod sosnowiecką kurią ma się odbyć  "synowski protest katolików przeciwko zepsuciu diecezji i upadkowi zasad", jak opisują go organizatorzy. 

Wciąż pojawiają się nowe reakcje na bulwersujące wydarzenie, do którego doszło w Dąbrowie Górniczej. Do wydarzenia odniósł się w tekście opublikowanym w "Więzi" ks. Marcin Stopka. "chciałbym powiedzieć tylko jedno słowo, którego wcześniej nigdzie nie usłyszałem, a uważam, że jest ono konieczne do tego, aby zacząć budować coś od nowa. Przepraszam" - napisał. 

Przypomnijmy, że posługujący w parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej ksiądz Tomasz Zmarzły miał urządzić w swoim mieszkaniu męskie spotkanie o charakterze seksualnym. W jego trakcie doszło do przedawkowania substancji aktywnych przyjmowanych przez uczestników imprezy. Kuria powołała własną komisję, sprawa jest też badana przez sosnowiecką prokuraturę, ponieważ istnieje podejrzenie, że doszło do nieudzielenia pomocy. 

Publikujemy cały tekst petycji o odwołanie bp Kaszaka:

[Pisownia oryginalna]

Sosnowiec, 06/10/2023r.

Do Jego Świątobliwości Papieża Franciszka
Do Arcybiskupa Antonio Guido Filipazzi
Nuncjusza Apostolskiego w Polsce
Do Przewodniczącego KEP w Polsce
Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego


Drogi Ojcze Święty,

"Powiadam wam: Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą" (Łk 19,40)

W erze, w której prawda często jest zakłócana, a nasze wartości są poddawane próbie, z sercem przepełnionym bólem, ale i nadzieją, zwracamy się do Ciebie, Ojcze Święty z prośbą o interwencję w Diecezji Sosnowieckiej. Nasza wiara, choć czasami trudna, zawsze prowadziła nas ku prawdzie i sprawiedliwości. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy Twojej pomocy, by odzyskać zaufanie do Kościoła, które wielu z nas utraciło, co więcej - to zaufanie utracili Ci, którzy do tej pory stawali w obronie tak kościoła lokalnego, jak i księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka.

Nie możemy milczeć i nie reagować w obliczu długoletnich skandali, które już bardziej nie mogą nadszarpnąć reputacji Kościoła, bo ta reputacja została bezpowrotnie utracona... nie tracimy jednak wiary, że można ją odbudować!

Nie możemy milczeć, kiedy bulwersujące nas skandale od lat nie są wyjaśniane, nie możemy milczeć, kiedy ginie Diakon oddany Bogu, nie możemy milczeć kiedy skandale seksualne szarpią Ciało Chrystusa, nie możemy milczeć, kiedy nie widzimy reakcji na nasze skargi dotyczące konkretnych, bulwersujących przypadków wśród księży.

W świetle niedawnych wydarzeń, które wstrząsnęły nie tylko sercami wiernych, ale każdego, kto wierzy w ludzką godność i prawość, wzywamy Biskupa Sosnowieckiego, Grzegorza Kaszaka, do podjęcia najtrudniejszej decyzji w swojej posłudze - rezygnacji.

Wzywamy do utworzenia watykańskiej komisji, aby prawda została ujawniona, a sprawiedliwość triumfowała. Apelujemy o powołanie komisji z udziałem osób świeckich, która przywróci wiarę w przejrzystość i uczciwość naszego Kościoła.

Apelujemy o mianowanie nowego Biskupa. Prosimy o wprowadzenie nowego Pasterza, który pomoże przewodniczyć procesowi uzdrawiania, przywracając wiarę i nadzieję w sercach poranionych ludzi.

Głęboko wierzymy, że każdy zasługuje na prawdę, uczciwość i sprawiedliwość. Dziś, razem jako ludzie dobrej woli, stajemy w obronie tych wartości. Z głęboką nadzieją i wiarą w lepsze jutro, z głęboką nadzieją na oczyszczenie i uzdrowienie Kościoła Diecezji Sosnowieckiej.

Wierni Diecezji Sosnowieckiej
oraz Ci, którym dobro Kościoła w Polsce nie jest obojętne

https://www.petycjeonline.com/petycja_o_odwoanie_biskupa_diecezji_sosnowieckiej_grzegorza_kaszak

Źródło: petycjeonline.pl / mł

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Jest petycja do papieża o odwołanie bp Kaszaka. "Wzywamy biskupa sosnowieckiego do rezygnacji"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.