Kato-sieć w dobrej formie

Kato-sieć w dobrej formie
Piotr Żyłka

Dobra wiadomość - grudzień 2012 końca świata raczej nie przyniesie. Co więcej - jest to bardzo dobry czas. Idzie nowe. Internet nie jest już dla Kościoła terra incognita.

Wczoraj świat obiegła informacja o tweetującym Papieżu. Pierwsza wiadomość wysłana z Auli Pawła VI w trakcie audiencji generalnej brzmiała: "Drodzy przyjaciele, z radością łączę się z wami przez Twittera. Dziękuję za wasze liczne odpowiedzi. Z serca wam błogosławię".

Chwała Panu za to, że w Watykanie rozumieją, jak ważna jest obecność Kościoła w wirtualnej rzeczywistości. Jest to sieć, w której pływa mnóstwo ryb i my musimy próbować je łowić. To nie powinno podlegać żadnej dyskusji.

Tyle w wielkim świecie. Przejdźmy teraz na nasze podwórko. Co ciekawe - wcale nie ma na co narzekać. Wystarczy przejrzeć internetową ofertę adwentową.

DEON.PL POLECA

Portal wiara.pl proponuje przeżycie czasu przygotowania do świąt Bożego Narodzenia z Ojcami Kościoła. Codziennie publikowane są kolejne teksty homilii m.in. św. Grzegorza Wielkiego, św. Augustyna, Orygenesa i Euzebiusza z Cezarei.

Na franciszkanska3.pl w każdą niedzielę znajdziemy kilkuminutowe wideo-komentarze, które są wprowadzeniem w dany tydzień Adwentu.

Z kolei sercanie przygotowali cykl o nazwie "360 sekund". Na stronie profeto.pl - we wtorki, czwartki i niedziele - ks. Michał Olszewski SCJ oraz ks. Radek Warenda SCJ dzielą się swoimi refleksjami. "Chcemy zaprosić Cię do Sychar i Jakubowej studni. Znajdź 360 sekund, by posiedzieć przy Jezusie i Samarytance". Warto zaznaczyć, że wideo-komentarze zostały przygotowane również w wersji dla osób posługujących się językiem migowym.

Dominikanie.pl mają bardziej klasyczną propozycję. Zapraszają internautów do przeczytania całej Ewangelii Łukasza. "Codziennie będziemy zamieszczać na tej stronie kolejny rozdział spisanej przez niego Ewangelii. Zachęcamy Was do poświęcenia każdego dnia tyle czasu, ile będzie Wam potrzebne, byście spokojnie przeczytali tekst rozdziału". Kolejne części opatrzone są trzema rodzajami komentarzy. Paweł Kozacki OP zastanawia się "Co Duch mówi do Kościoła", Dawid Kołodziejczyk OP - "Co Bóg mówi do mnie", a Paweł Trzopek dokłada jeszcze od siebie profesjonalny komentarz biblijny.

Na DEON.pl znajdziecie między innymi cykl "Jedno zdanie, jedna myśl, jedna minuta" - czyli codzienne króciutkie wideo-komentarze do Ewangelii. Specjalnie dla Was przygotowali je ludzie z różnych środowisk: s. Teresa Pawlak, ks. Jacek Stryczek, Jan Maria Szewek OFMConv, ks. Robert Nęcek, Grzegorz Kramer SJ i Tomasz Rojek OP.

Ekipa Modlitwy w Drodze zaprasza na codzienne rozważania oparte na metodzie modlitwy św. Ignacego z Loyoli. Zostały one napisane przez o. Petera Hansa Kolvenbacha SJ - znawcę Bliskiego Wschodu, byłego rektora Papieskiego Instytutu Orientalnego w Rzymie oraz przełożonego generalnego jezuitów w latach 1983-2008.

Z początkiem grudnia w sieci wystartowały dwa nowe projekty i one również mają swoje adwentowe projekty.

Stacja7.pl Szymona Hołowni zaprasza na "Piątki z Janem Pawłem II". Znajdziecie tam "specjalnie przygotowane fragmenty poruszającej opowieści o tym, jak Jan Paweł II przygotowywał się do Świąt. Adwent był dla niego czasem, w którym między innymi towarzyszyła mu myśl o Jezusie bezdomnym".

Drugim nowym projektem jest Boska.tv - czyli internetowa telewizja twórców Religia.tv. Tutaj znajdziemy codzienne refleksje siostry Małgorzaty Chmielewskiej. "To znakomity trening duchowy i intelektualny w czasie oczekiwania na przyjście Chrystusa" - piszą pomysłodawcy.

Jak widać - wybór jest duży, z czego trzeba się cieszyć. Wszystko wskazuje na to, że Kościół na dobre zadomowił się w internecie. I to jest bardzo dobra wiadomość.

Warto jednak przy okazji przypomnieć, że internet jest tylko kolejnym narzędziem, które powinniśmy wykorzystywać w celach ewangelizacyjnych, jednak nie zastąpi on tradycyjnych środków takich jak udział we Mszy, częste korzystanie z sakramentów i odbywanie rekolekcji "w realu". O tym jednak przypomina nam - notabene w sieci właśnie -  Adam Szustak OP (albo jak kto woli - Langusta na palmie).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kato-sieć w dobrej formie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.