Modlitwa katolików z całego świata o pokój na Ukrainie. Prosił o nią papież

Modlitwa katolików z całego świata o pokój na Ukrainie. Prosił o nią papież
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

26 stycznia katolicy z całego świata modlili się o pokój na Ukrainie. O modlitwę w tej intencji i post poprosił w papież Franciszek. Wobec Kościoła w Polsce apel ten ponowił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

O inicjatywie Franciszka przypominali w specjalnych apelach biskupi poszczególnych diecezji, m.in. biskup radomski Marek Solarczyk, który zachęcając wiernych do modlitwy i postu przesłał też proboszczom do duszpasterskiego wykorzystania tekst opublikowanego 24 stycznia Apelu biskupów Polski i Ukrainy o modlitwę i rozmowy pokojowe. Słowo biskupów polskich i ukraińskich rozesłano też do wszystkich parafii archidiecezji lubelskiej.

Do włączenia się w Światowy Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie i na Świecie wezwał też wiernych Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk. - Modlitwa o pokój jest silniejsza od wszelkiej broni- napisał w swoim orędziu. Podobne wezwanie skierowali metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz, zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) oraz baptyści.

Nigdy więcej wojny

Dziś podczas audiencji ogólnej w Watykanie papież sam modlił się i zaprosił wszystkich do modlitwy za Ukrainę. „Proszę: nigdy wojny!” – mówił.

Ks. Michał Machnio, który jest kapłanem diecezji radomskiej, pracującym obecnie na Ukrainie, w parafii św. Ignacego Loyoli w miejscowości Kołomyja w archidiecezji lwowskiej opowiada, że każdego dnia ludzie modlą się tam o pokój. Organizowane są nabożeństwa w kościołach. - Zanosimy modlitwy do Boga o pokój dla Ukrainy. Trzeba, abyśmy zjednoczyli się w tym dążeniu. Modlitwa czyni cuda, przemienia najtrudniejsze momenty naszego życia. Ona może odmienić los ukraińskiej ziemi, która jest nasiąknięta strachem przed zbrojnym konfliktem– mówił Radiu Plus Radom.

Mamy wrażenie, że całe piekło staje przeciwko Ukrainie – powiedział abp Eugeniusz Popowicz, który 26 stycznia przewodniczył modlitwie o pokój w greckokatolickim soborze archikatedralnym w Przemyślu. Metropolita przemysko-warszawski zachęcał, aby nie tracić ducha, ale we wszystkim zdać się na Pana Boga, bo On jest silniejszy od mocarzy tego świata.

Nabożeństwo z Litanią do Wszystkich Świętych w archikatedrze w Przemyślu odbywało się w łączności z całym Kościołem greckokatolickim na świecie w ramach sztafety modlitewnej. Łańcuch żywej modlitwy połączył Kijów, Melbourne, Lwów, Paryż, Filadelfię, Iwano-Frankiwsk, Rzym, Zarwanicę, Przemyśl, Kramatorsk, Winnipeg i Londyn. W modlitwie w Przemyślu uczestniczył również bp senior Piotr Kryk – emerytowany egzarcha apostolski Niemiec i Skandynawii oraz księża z dekanatu przemyskiego.

Modlitwa na Jasnej Górze

Wobec „nasilającego się zgiełku wojen i konfliktów” na Jasnej Górze modlitwa o pokój i pojednanie dla świata oraz za prześladowanych chrześcijan zanoszona jest codziennie podczas Mszy św. z suplikacjami w Kaplicy Matki Bożej o 15.30. Jasnogórska Modlitwa o pokój dla świata odmawiana jest też w każdą sobotę o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej. Tajemnice różańcowe przedzielane są śpiewami Akatystu, starożytnego hymnu ku czci Matki Bożej. Ta forma modlitwy jest szczególnym połączeniem tradycji wschodniej i zachodniej. Włączył się w nią Kościół greckokatolicki z ks. Volodymyrem Shubą z dekanatu katowickiego należącego do Eparchii Wrocławsko- Koszalińskiej.

Również w Rosji katolicy łączyli się dziś w modlitwie o pokój na Ukrainie. W liście napisanym w imieniu rosyjskich biskupów katolickich i jako przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Paolo Pezzi zwrócił się do wszystkich proboszczów, wiernych i wspólnot zakonnych w tym kraju o "poważne potraktowanie" zaproszenia papieża Franciszka do modlitwy o pokój na Ukrainie.

Do apelu papieża Franciszka przyłączyli się również biskupi Unii Europejskiej. W imieniu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE), jej przewodniczący kardynał Jean-Claude Hollerich wyraził wielkie zaniepokojenie z powodu narastającego napięcia, wyraził solidarność z braćmi i siostrami na Ukrainie i wezwał społeczność międzynarodową do zaangażowania na rzecz pokoju.

O modlitwę za Ukrainę apelowali też m.in. biskupi z USA.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Modlitwa katolików z całego świata o pokój na Ukrainie. Prosił o nią papież
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.