Papież: czy moja modlitwa jest odważna i natarczywa, czy też anemiczna, bez uczuć i serca

Papież: czy moja modlitwa jest odważna i natarczywa, czy też anemiczna, bez uczuć i serca
Papież Franciszek podczas modlitwy na Anioł Pański, 24 października 2021 r. (fot. YouTube/Vatican News)
KAI/mk

- Jak to jest z moją modlitwą? - o zadanie sobie takiego pytania poprosił Franciszek wiernych zgromadzonych dziś na placu św. Piotra w Watykanie na modlitwę na Anioł Pański. Papież pytał, czy nasza modlitwa jest odważna, "czy też jest może anemiczna, powierzchowna, złożona z rytuałów bez uczuć i serca?".

Zwracajmy się do Boga całym sercem, ufając, że On wysłuchuje uważnie każdą modlitwę - zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie. Wskazał, że nasza modlitwa nie powinna być nieśmiała, gdyż „Jezusa, który może wszystko, trzeba prosić o wszystko”.

Komentując przywrócenie przez Jezusa wzroku Bartymeuszowi, papież zwrócił uwagę, że „Bóg zawsze wsłuchuje się w wołanie ubogiego”. Jezus dostrzegł, że ślepiec jest pełen wiary, „która nie boi się nalegać, pukać do Bożego serca”. Wiara Bartymeusza przejawiła się w jego modlitwie, która nie była nieśmiała i konwencjonalna. Z serca wykrzyczał on „przyjaznemu Bogu cały swój dramat”, prosząc o „miłosierdzie dla swojej osoby, dla swojego życia”.

Franciszek zaznaczył, że „Bartymeusz nie używa wielu słów. Mówi to, co istotne i powierza się miłości Boga, który może sprawić, aby jego życie rozkwitło na nowo, czyniąc to, co jest niemożliwe dla ludzi”.

Papież prosił zgromadzonych, by zadali sobie pytanie: „Jak to jest z moją modlitwą?”.

- Czy jest odważna, czy ma w sobie dobrą natarczywość Bartymeusza, czy umie „pochwycić” Pana, który przechodzi obok, czy też zadowala się formalnym pozdrowieniem od czasu do czasu, gdy sobie przypomnę? A ponadto: czy moja modlitwa jest „treściwa”, czy obnaża moje serce przed Panem? Czy przedstawiam mu historię i twarze mojego życia? Czy też jest może anemiczna, powierzchowna, złożona z rytuałów bez uczuć i serca? - wyliczał Franciszek.

Wyjaśnił, że „kiedy wiara jest żywa, modlitwa jest serdeczna: nie żebrze o grosze, nie sprowadza się do potrzeb chwili”. A „Jezusa, który może wszystko, trzeba prosić o wszystko”.

- On nie może się doczekać, aby wylać swoją łaskę i radość do naszych serc, ale niestety to my trzymamy się z daleka, przez nieśmiałość, lenistwo lub niewiarę - podkreślił papież.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież: czy moja modlitwa jest odważna i natarczywa, czy też anemiczna, bez uczuć i serca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.