Papież Franciszek: Wspaniale jest myśleć o życiu z Panem jako o relacji przyjaźni

Papież Franciszek: Wspaniale jest myśleć o życiu z Panem jako o relacji przyjaźni
Papież Franciszek (fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
KAI / tk

O skonfrontowaniu podejmowanej decyzji ze Słowem Bożym i nauką Kościoła, uczuciowej relacji z Panem Jezusem a także działającego w nas Ducha Świętego jako pomocach dla dobrego rozeznania mówił papież podczas środowej audiencji ogólnej. Franciszek kontynuował cykl katechez na temat rozeznania.

Na wstępie Franciszek podkreślił, że rozeznanie jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka. Zaznaczył, że nie dokonuje się ono w osamotnieniu i otrzymujemy pomoce służące ułatwieniu tej nieodzownej aktywności życia duchowego. Pierwszą z nich jest konfrontacja ze Słowem Bożym i nauką Kościoła.

Słowo Boże to nie tylko tekst do przeczytania

Papież przypomniał, że dla człowieka wierzącego Słowo Boże nie jest jedynie tekstem do czytania, ale żywą obecnością, dziełem Ducha Świętego, który pociesza, poucza, daje światło, siłę, orzeźwienie i radość życia. Następnie zaznaczył, że ta relacja uczuciowa z Pismem Świętym prowadzi do przeżywania uczuciowej relacji z Panem Jezusem, będącej kolejną niezbędną pomocą, której znaczenia nie da się przecenić.

Relacja z Bogiem relacją przyjaźni

- Wspaniale jest myśleć o życiu z Panem jako o relacji przyjaźni, która wzrasta z dnia na dzień. Przyjaźń z Bogiem jest zdolna do przemiany serca. Jest to jeden z wielkich darów Ducha Świętego, religijność, która pozwala nam rozpoznać ojcostwo Boga – wskazał papież.

DEON.PL POLECA

Franciszek podkreślił też znaczenie daru Ducha Świętego, „obecnego w nas, który nas poucza, czyni żywym czytane przez nas Słowo Boże, podsuwa nowe znaczenia, otwiera drzwi, które wydawały się zamknięte, wskazuje drogi życia tam, gdzie zdawało się, że jest tylko ciemność i zamęt. Duch Święty jest rozeznaniem w działaniu, obecnością Boga w nas, jest największym darem, jakiego Ojciec udziela tym, którzy o niego proszą” – stwierdził papież.

- Celem rozeznania jest rozpoznanie zbawienia dokonanego przez Pana w moim życiu, przypomina mi, że nigdy nie jestem sam i że jeśli się zmagam, to dlatego, że stawka jest ważna. Z tymi pomocami, które daje nam Pan, nie musimy się lękać – podkreślił Franciszek na zakończenie swej katechezy.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: Wspaniale jest myśleć o życiu z Panem jako o relacji przyjaźni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.