Papież: konflikt ukraiński powoduje nieobliczalne straty i kryzys dla całego świata

Papież: konflikt ukraiński powoduje nieobliczalne straty i kryzys dla całego świata
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
PAP / pk

Papież Franciszek oświadczył w piątek, że wojna na Ukrainie powoduje nieobliczalne straty i obejmujący cały świat kryzys energetyczny, finansowy, humanitarny i żywnościowy. Na te olbrzymie reperkusje zwrócił uwagę w przesłaniu do uczestników rzymskiej narady pod hasłem "Dialogi Śródziemnomorskie".

W opublikowanym w piątek przesłaniu na VII konferencję śródziemnomorską, zorganizowaną przez włoski MSZ, papież zwrócił uwagę na zjawisko, które określił jako "globalizacja problemów".

Ukazuje je, dodał, "dramatyczny konflikt wojenny trwający w Europie między Rosją i Ukrainą, którego konsekwencją oprócz niemożliwych do oszacowania strat każdej wojny, jeśli chodzi o ofiary cywilne i wojskowe, są też kryzys energetyczny, finansowy, humanitarny" i żywnościowy.

Franciszek przypomniał, że "tylu niewinnych ludzi zmuszonych zostało do opuszczenia swoich domów i pozostawienia swoich dóbr i bliskich".

DEON.PL POLECA

Ponadto, podkreślił, kryzys żywnościowy dotyka rosnącą liczbę ludzi na całym świecie, zwłaszcza w najuboższych krajach.

"Konflikt ukraiński ma olbrzymie reperkusje dla państw północnej Afryki, które w 80 proc. uzależnione są od zboża z Ukrainy czy Rosji" - zaznaczył papież.

Wskazał: "Ten kryzys nawołuje nas do tego, by wziąć pod rozwagę całość realnej sytuacji w globalnej optyce, tak, jak globalne są jego skutki".

"Poza tym tak, jak nie jest możliwe rozwiązanie kryzysu energetycznego w oderwaniu od politycznego, nie można też rozwiązać kryzysu żywnościowego abstrahując od utrzymujących się konfliktów czy też kryzysu żywnościowego bez uwzględniania problemu migracyjnego albo pomocy dla najsłabszych gospodarek lub ochrony podstawowej wolności" - ocenił Franciszek.

Wyraził przekonanie, że "nie można rozważać kwestii ogromu ludzkich cierpień bez brania pod uwagę kryzysu społecznego, w którym z racji zysku ekonomicznego i politycznego wartość istoty ludzkiej jest pomniejszana, a prawa człowieka deptane".

"Wszyscy musimy mieć większą świadomość tego, że wołanie naszej maltretowanej planety jest nierozłączne z wołaniem cierpiącej ludzkości" - zauważył.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halík

Płomień, który rozświetla mrok

Pandemia, kryzys ekonomiczny, wojny…

Jak wierzyć w kochającego Boga i Jego bliskość, kiedy wokół rozsypuje się świat? Czy Wcielenie naprawdę coś zmienia? Gdzie szukać Bożej obecności?

Bóg jest niewysłowioną tajemnicą, ale...

Skomentuj artykuł

Papież: konflikt ukraiński powoduje nieobliczalne straty i kryzys dla całego świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.