Papież: nie przestaję marzyć o całym Kościele jako misyjnym

Papież: nie przestaję marzyć o całym Kościele jako misyjnym
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP / tk

W orędziu na Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek wyznał, że nie przestaje "marzyć o całym Kościele jako misyjnym i o nowym okresie działalności misyjnej wspólnot chrześcijańskich". Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony 23 października pod hasłem zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich: „Będziecie moimi świadkami”.

W opublikowanym w czwartek orędziu papież napisał, że każdy chrześcijanin jest powołany do tego, by być misjonarzem i świadkiem Chrystusa. Podkreślił, że Kościół ze swej natury jest misyjny i nie ma innego zadania, jak tylko ewangelizowanie świata.

Przywołał zarazem słowa św. Pawła VI: „dzieło ewangelizacji nie jest niczyim aktem osobistym i samotnym, ale całkowicie kościelnym”. Franciszek wskazał, że świadectwo chrześcijan o Chrystusie ma przede wszystkim charakter wspólnotowy.

Papież o misjonarzach Jezusa

„Misjonarze Chrystusa nie są posyłani, aby przekazywać siebie samych, aby popisywać się swoimi zaletami, zdolnościami przekonywania czy umiejętnościami kierowniczymi. Mają natomiast najwyższy zaszczyt ofiarowania Chrystusa słowem i czynem, głosząc wszystkim Dobrą Nowinę o jego zbawieniu z radością i szczerością, tak jak pierwsi apostołowie” - podkreślił.

Wyraził także przekonanie, że kluczowe znaczenie dla przekazu wiary ma świadectwo ewangelicznego życia chrześcijan. Zdaniem Franciszka w ewangelizacji przykład życia chrześcijańskiego i głoszenie Chrystusa idą w parze.

"Pełne, konsekwentne i radosne świadectwo o Chrystusie będzie z pewnością siłą przyciągającą dla rozwoju Kościoła także w trzecim tysiącleciu” - napisał papież.

Zachęcił wierzących do odzyskania odwagi i szczerości pierwszych chrześcijan, aby dawać świadectwo o Chrystusie słowem i czynem, w każdej dziedzinie życia. Przypomniał, że obecnie z powodu prześladowań religijnych, wojny i przemocy wielu chrześcijan jest zmuszonych do ucieczki ze swojej ojczyzny.

„Jesteśmy wdzięczni tym braciom i siostrom, którzy nie zamykają się w cierpieniu, ale dają świadectwo o Chrystusie i Bożej miłości w krajach, które ich przyjmują” - dodał.

Podkreślił, że Kościół był, jest i będzie zawsze "wychodzący ku nowym horyzontom geograficznym, społecznym i egzystencjalnym", miejscom i sytuacjom granicznym, aby dawać świadectwo o Chrystusie i jego miłości do wszystkich ludzi, do każdego narodu, kultur i wszystkich stanów społecznych.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież: nie przestaję marzyć o całym Kościele jako misyjnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.