Portugalia: Ksiądz niesłusznie oskarżony o pedofilię. Wspiera go wielu dziennikarzy, polityków i wiernych

Portugalia: Ksiądz niesłusznie oskarżony o pedofilię. Wspiera go wielu dziennikarzy, polityków i wiernych
fot. Depositphotos
KAI / pk

Popularny lizboński ksiądz Mário Rui Pedras zapowiedział, że zaskarży tzw. niezależną komisję ds. badania pedofilii w Kościele katolickim Portugalii za pomówienie. Znalazł się on bowiem na liście 24 osób, przygotowanej przez to gremium, kierowane przez psychiatrę Pedro Strechta głównie na podstawie anonimowych donosów. Wierni, a także wielu polityków i dziennikarzy wystąpili w obronie oskarżonego kapłana.

Według mediów portugalskich spis ten miał zawierać nazwiska duchownych wciąż jeszcze pracujących w archidiecezji stołecznej, tymczasem znalazły się na nim osoby nieznane Kościołowi, świeccy lub zmarli księża. Patriarchat Lizbony zapewnił, że tylko cztery osoby, które trafiły na listę, to kapłani nadal posługujący w aglomeracji stołecznej.

Ksiądz wykorzystany w grze politycznej

Zapowiadając swój pozew przeciwko komisji ks. Pedras oświadczył, że jest niewinny, a w efekcie pomówienia władze kościelne zawiesiły go czasowo w wykonywaniu posługi duszpasterskiej. Decyzja ta wywołała dużą krytykę ze strony wiernych, a także ludzi świata polityki i mediów. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że donos przeciwko kapłanowi służy do rozgrywek politycznych między rządzącymi Portugalią socjalistami a rosnącą w siłę w sondażach konserwatywną partią Chega. Podkreślają, że zawieszony ksiądz jest opiekunem duchowym André Ventury - przywódcy tego prawicowego ugrupowania, podczas gdy w sześcioosobowej komisji Strechta zasiadają osoby powiązane z Partią Socjalistyczną premiera António Costy.

Zastrzeżenia do wyników pracy komisji, która 13 lutego przedstawiła w Lizbonie raport na temat zjawiska pedofilii w portugalskim Kościele z lat 1950-2022, ma także portugalska prokuratura. Z 512 świadectw, jakie napłynęły do zespołu Strechta, podjęła się ona rozpatrzenia zaledwie 15 spraw, z których 9 zostało już umorzonych z braku dowodów.

DEON.PL POLECA

Powodem odcinania się wymiaru ścigania od owoców pracy komisji jest też fakt, że rozmawiała ona z zaledwie 34 domniemanymi ofiarami molestowania, a zdecydowana większość z 512 świadectw opiera się na anonimowych donosach, przesłanych przez internet.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

Portugalia: Ksiądz niesłusznie oskarżony o pedofilię. Wspiera go wielu dziennikarzy, polityków i wiernych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.