20 czerwca papież odwiedzi groby dwóch proboszczów

20 czerwca papież odwiedzi groby dwóch proboszczów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Papież Franciszek modlić się będzie 20 czerwca przy grobach dwóch znanych włoskich proboszczów, zasłużonych dla sprawy pokoju oraz oświaty. "Prywatna i nieoficjalna" podróż papieża do Bozzolo i Barbiany zaplanowana jest w godzinach przedpołudniowych.

Franciszek pragnie oddać hołd księżom: Primo Mazzolariemu (1890-1959) oraz Lorenzo Milaniemu (1923-1967), którego 50. rocznica śmierci przypada 26 czerwca.

Ks. Primo Mazzolari, od 1932 r. proboszcz w Bozzolo koło Mantui, już od 1925 r. działał w ruchu oporu przeciwko faszystom, a od 1943 r. był aktywny w walkach partyzanckich. W latach 1950 r. występował w obronie praw osób słabych społecznie i sprzeciwiał się koncepcji "wojny sprawiedliwej".

Ks. Lorenzo Milani pochodził z zamożnej rodziny w Toskanii. Jego ojciec był agnostykiem, a matka Żydówką. Na skutek problemów związanych z rasistowską ustawą Mussoliniego rodzina przyjęła chrzest w 1939 r. W 1943 r. Lorenzo wstąpił do seminarium duchownego, a w 1947 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Opowiadał się szczególnie za dostępem do oświaty dla ludzi z ubogich warstw społecznych. W Barbianie założył szkołę, która umożliwiła naukę dzieciom z wiosek rozsianych w górskiej okolicy.

Według programu opublikowanego w Watykanie, papież wyleci rano 20 czerwca helikopterem do Bozzolo, gdzie zostanie powitany przez bp. Antonio Napolioniego z Cremony i miejscowego burmistrza. Po modlitwie przy grobie ks. Mazzolariego w kościele parafialnym Ojciec Święty przemówi do wiernych.

Półtorej godziny później Franciszek uda się w dalszą drogę do Barbiany w pobliżu Florencji. Tam powitają go burmistrz oraz kard. Giuseppe Betori, arcybiskup Florencji. Po nawiedzeniu cmentarza papież spotka się z byłymi uczniami ks. Milaniego i odwiedzi dom parafialny. Następnie w ogrodzie parafialnym wygłosi przemówienie do księży, byłych uczniów oraz młodzieży. Do Watykanu Franciszek powróci we wczesnych godzinach popołudniowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

20 czerwca papież odwiedzi groby dwóch proboszczów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.