3 mln euro na pawilon Watykanu na Expo - papież zirytowany

3 mln euro na pawilon Watykanu na Expo - papież zirytowany
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
6 lat temu
PAP / ptt

Papież Franciszek jest zirytowany i zmartwiony tym, że na pawilon Watykanu na światową wystawę Expo wydano 3 miliony euro- podały włoskie media. Zauważa się, że to więcej niż Kościół przekazuje w ramach wielu ważnych inicjatyw dobroczynnych.

W komentarzach podkreśla się, że Franciszek wolałby, aby inaczej wydano pieniądze, które na budowę watykańskiego pawilonu przeznaczyły - wykładając po 1 mln euro - Papieska Rada Kultury, episkopat Włoch i archidiecezja mediolańska.

Przypomniano przy okazji, że Kościół włoski wyasygnował mniejsze sumy na tak pilne potrzeby i wyzwania, jak walka z epidemią eboli w Afryce, powódź w Genui czy wsparcie dla prześladowanych chrześcijan z Iraku.

Nie brak opinii, że w tej sytuacji niemal pewne jest to, że wbrew nadziejom organizatorów oraz kurii w stolicy Lombardii, papież nie odwiedzi wystawy Expo, która otwarta będzie od 1 maja do końca października pod hasłem "Wyżywienie planety, energia dla życia". Na razie zapowiedziano, że w dniu jej piątkowej inauguracji Franciszek wystosuje specjalne orędzie.

Przedstawiając w połowie kwietnia watykański pawilon przewodniczący Papieskiej Rady Kultury i zarazem jego komisarz kardynał Gianfranco Ravasi podkreślał, że będzie on "minimalistyczny, bardzo prosty (...) zgodny z duchem" pontyfikatu papieża Franciszka.

- To będzie tylko 300 metrów kwadratowych, czyli bardzo mało w porównaniu z tysiącami metrów zagospodarowanych przez niektóre kraje - zauważył kardynał Ravasi. Zwracał też uwagę na skromną realizację projektu Watykanu.

Przy wejściu do jego pawilonu zwiedzających widać będą hasła: "Nie samym chlebem żyje człowiek" oraz "Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj". Najważniejszym elementem dekoracji będzie długi, interaktywny stół, na którym zaprezentowane zostaną różne formy głodu.

Wyświetlane będą filmy o inicjatywach charytatywnych Kościoła na świecie. Wystawione też będą dwa arcydzieła przedstawiające Ostatnią Wieczerzę: obraz Tintoretta i arras Rubensa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

3 mln euro na pawilon Watykanu na Expo - papież zirytowany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.