Abp Paglia: w studiach nad rodziną potrzeba otwarcia na nowe wyzwania

Abp Paglia: w studiach nad rodziną potrzeba otwarcia na nowe wyzwania
(fot. Fotos Presidencia El Salvador [CC0], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Ojciec Święty zreorganizował Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Ogłoszonym wczoraj Motu proprio "Summa familiae" Franciszek zmienia jego status prawny i nazwę. Odtąd będzie to Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie.

Na czele odnowionego papieskiego instytutu nadal będzie stał abp Vincenzo Paglia, już nie jako przewodniczący, lecz wielki kanclerz. Jego zdaniem przeprowadzona przez papieża Franciszka reorganizacja wzmocni tę uczelnię. Odnosząc się do obrazu biblijnego stwierdził on, że instytut ten to ewangeliczny talent, który Jan Paweł II dał Kościołowi. Wymaga on jednak teraz oczyszczenia. "Trzymanie go zakopanego pod ziemią oznaczałoby zdradę zarówno Jana Pawła II, jak i Franciszka" - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Paglia.

DEON.PL POLECA
Watykan: kolejna zmiana dokonana przez papieża, która pozwoli kontynuować dzieło "Amoris Laetitia" >>

Wyjaśnił on również, dlaczego w nazwie instytutu "studia" nad małżeństwem i rodziną zmieniono na "naukę". "Jest to wyraz otwarcia na bardziej rozległy dialog z wielkimi wyzwaniami współczesnego świata. Chodzi tu o pogłębienie również perspektywy antropologicznej. I aby podkreślić ten wymiar, który nazwałbym antropologicznym i humanistycznym, ustanowiliśmy już teraz nową katedrę, która nosi nazwę: «Gaudium et spes». Jej zadaniem będzie współpraca naukowa i badawcza oraz dialog ze wszystkimi naukami humanistycznymi, aby rodzina współczesna, a nie abstrakcyjna, odkryła na nowo swoje powołanie" - powiedział abp Paglia.

Abp Paglia: starajmy się przekazywać przesłanie biblijne, a nie mówić jedynie, że małżeństwo jest nierozerwalne >>

Swą decyzję o reorganizacji Instytutu papież uzasadnia tym, co wydarzyło się w Kościele dzięki dwóm zgromadzeniom Synodu Biskupów o rodzinie i posynodalnej adhortacji "Amoris laetitia". Na nowo zdano sobie bowiem sprawę z Ewangelii rodziny oraz z nowych wyzwań duszpasterskich, na które wspólnota chrześcijańska musi odpowiedzieć. "Zmiany antropologiczno-kulturowe wywierają dziś wpływ na wszystkie aspekty życia i wymagają podejścia analitycznego i zróżnicowanego. Dlatego też nie wolno nam się ograniczyć do praktyk duszpasterskich, które odzwierciedlają formy i wzorce z przeszłości" - napisał Ojciec Święty.

Nowy instytut nadal będzie związany z Papieskim Uniwersytetem Laterańskim. Ze względu na swój papieski charakter ma on być punktem odniesienia dla całego Kościoła powszechnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Abp Paglia: w studiach nad rodziną potrzeba otwarcia na nowe wyzwania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.