Abp Pizzaballa o pielgrzymce papieża na Cypr: jesteśmy szczęśliwi i zaszczyceni tą wizytą

Abp Pizzaballa o pielgrzymce papieża na Cypr: jesteśmy szczęśliwi i zaszczyceni tą wizytą
fot. WIG / YouTube
KAI / pk

Abp Pierbattista Pizzaballa w liście z okazji ogłoszenia daty pielgrzymki papieża na Cypr określa tę wyspę jako most, na którym zbiegają się i mieszają kultury Wschodu i Zachodu, i który nosi w sobie zarówno piękno, jak i rany zadane w przeszłości.

Patriarcha określa wizytę Franciszka jako spotkanie z rzeczywistością Bliskiego Wschodu, która łączy w basenie Morza Śródziemnego, także na Cyprze, dramat rodzin uciekających przed wojnami, ubóstwem, walką o władzę oraz podziałami religijnymi. Abp Pizzaballa przypomina, że Cypr z jednej strony zawiera w sobie bogactwo i blask, ale także sprzeczności i dramaty całego Bliskiego Wschodu. Z drugiej strony jest oknem na świat zachodni, z którym zawsze utrzymywał ożywione kontakty. Określa również wyspę jako most, na którym zbiegają się i mieszają kultury Wschodu i Zachodu, i który nosi w sobie zarówno piękno, jak i rany zadane w przeszłości. Jest to historia naznaczona krzyżem, która w sposób być może bardziej intensywny i bolesny urzeczywistnia się w pozostałych częściach Bliskiego Wschodu.

Sytuacja Kościoła na Cyprze

Cypr od wielu lat doświadcza podziału politycznego i terytorialnego, który staje się także podziałem religijnym, wiąże się z dramatem bolesnych migracji oraz kryzysem ekonomicznym i społecznym. Patriarcha określa relacje ekumeniczne z Kościołem prawosławnym jako doskonałe. Wiążą się one ze współpracą w różnych dziedzinach, w tym w zakresie wykorzystywania cerkwi prawosławnych do sprawowania kultu katolickiego, co jest trudne do znalezienia w innych miejscach i dodaje, że niewielkie kościoły nie mogą pomieścić udziału wielu migrantów i pracowników zagranicznych, którzy wzbogacają lokalną wspólnotę katolicką i sprawiają, że życie kościelne jest żywe i pełne pasji, we wszystkich częściach wyspy. Na Cyprze - kontynuuje patriarcha, istnieje zaangażowanie w działalność charytatywną, w przyjmowanie uchodźców, których obecność jest proporcjonalnie większa niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim.

 

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Abp Pizzaballa o pielgrzymce papieża na Cypr: jesteśmy szczęśliwi i zaszczyceni tą wizytą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.