Apel Papieża o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi

Apel Papieża o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / mh

Na zakończenie audiencji ogólnej 10 kwietnia w Watykanie papież Franciszek wspomniał o "silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło południe Iranu, powodując liczne ofiary śmiertelne, wielu rannych i poważne straty". Zapewnił, że modli się za ofiary, wyraził swą bliskość z mieszkańcami ziem, dotkniętych tym nieszczęściem oraz wezwał do modlitw "za tych wszystkich naszych braci i siostry z Iranu".

Kataklizm, który nawiedził 9 kwietnia okolice portowego miasta Buszer nad Zatoką Perską, spowodował śmierć co najmniej 37 osób, a ok. 850 mieszkańców odniosło rany, zniszczonych zostało ponad 700 budynków. Irański Czerwony Półksiężyc (odpowiednik Czerwonego Krzyża) obawia się, że straty zarówno w ludziach, jak i materialne, mogą być znacznie większe.

W rejonie wstrząsów znajduje się jedyna w tym kraju elektrownia atomowa, ale - zdaniem budującej ją rosyjskiej firmy Atomstrojeksport - sytuacja jest tam całkowicie bezpieczna.

Według państwowej Służby Geologicznej USA do trzęsienia o sile 6,3 stopnia w skali Richtera doszło o godz. 16.22 czasu lokalnego (13.52 czasu polskiego), a jego ośrodek znajdował się 10 km pod ziemią, 89 km na południowy wschód od Buszeru.

Trzęsienia ziemi są częstym zjawiskiem w Iranie, gdyż znajduje się on na przecięciu wielu tzw. uskoków, czyli wypiętrzeń skalnych, których ruchy powodują wstrząsy tektoniczne. Na przykład w 2003 podobny kataklizm zniszczył miasto Bam na południowym wschodzie kraju, zabijając ponad 25 tys. ludzi.

 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel Papieża o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.