"Bóg jest Ojcem wszystkich. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami"

"Bóg jest Ojcem wszystkich. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami"
(PAP/EPA/ALESSANDRA TARANTINO/POOL)
KAI / sz

- Kościół katolicki stara się być blisko potrzebujących, usiłując czynić to w jedności z innymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi oraz w dialogu z innymi wspólnotami religijnymi - papież podsumował pielgrzymkę na Kaukaz.

Przedstawiając zgromadzonym wiernym swoją wizytę w Gruzji i Azerbejdżanie papież życzył narodom Kaukazu życia w pokoju i wzajemnym szacunku. Podkreślił, że jego niedawna podróż apostolska w tym regionie była kontynuacją czerwcowej pielgrzymki do Armenii. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś 25 tys. wiernych.

DEON.PL POLECA
<<Przeczytaj pełny tekst papieskiego przemówienia>>

Franciszek podziękował Bogu, a także przedstawicielom władz publicznych i religijnych odwiedzanych krajów za zgotowane jemu przyjęcie. Podkreślił, że jego wizyta w tym regionie miała umocnić tamtejszy Kościół katolicki oraz wesprzeć wysiłki tych narodów na rzecz pokoju i braterstwa.

Papież zauważył, że kraje te obchodzą w tym roku 25-lecie swojej niepodległości, będąc przez większą część XX wieku podporządkowane reżimowi sowieckiemu. - Okres obecny nie jest wolny od trudności w różnych sferach życia społecznego. W tej sytuacji Kościół katolicki stara się być blisko potrzebujących, usiłując czynić to w jedności z innymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi oraz w dialogu z innymi wspólnotami religijnymi. Jest bowiem pewien że Bóg jest Ojcem wszystkich i wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami - podkreślił Franciszek.

Odnosząc się do gruzińskiego etapu swej pielgrzymki Ojciec Święty wyraził głębokie wzruszenie ze spotkania z sędziwym patriarchą Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego, Eliaszem II. - Prawdziwa misja nigdy nie jest prozelityzmem, ale fascynacją Chrystusem wychodząc z mocnej jedności z Nim w modlitwie, adoracji i konkretnym miłosierdziu, które jest służbą Jezusowi obecnemu w najmniejszym z braci - podkreślił papież. Dodał, że odpowiednim stylem obecności ewangelicznej jest bycie, jako ziarno królestwa Bożego.

Natomiast mówiąc o pobycie w stolicy Azerbejdżanu, Baku, Franciszek podkreślił powiązanie Eucharystii z dialogiem międzyreligijnym. - Komunia w Chrystusie nie stanowi przeszkody, a wręcz pobudza, by dążyć do spotkania i dialogu ze wszystkimi, którzy wierzą w Boga, aby wspólnie budować świat bardziej sprawiedliwy i braterski - stwierdził Ojciec Święty. Przypomniał, że życzył wcześniej władzom Azerbejdżanu, aby kwestie otwarte mogły znaleźć dobre rozwiązania, a wszystkie narody Kaukazu żyły w pokoju i wzajemnym szacunku.

- Niech Bóg błogosławi Armenię, Gruzję i Azerbejdżan i towarzyszy w drodze Jego Świętego Ludu pielgrzymującego w tych krajach - zakończył swoją katechezę papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Bóg jest Ojcem wszystkich. Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.