Bp Barron: papież "podburza" młodych do rabanu

Bp Barron: papież "podburza" młodych do rabanu
(fot. youtube.com)
KAI / ms

Dzięki obecności młodzieży ten synod jest naprawdę wyjątkowy. Jeszcze nigdy nie było tak dobrej, radosnej atmosfery - mówili podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami przedstawiciele ojców synodalnych.

Bp Robert Barron z USA ujawnił, że to sam Papież podczas przerw w obradach "podburza" młodych uczestników zgromadzenia, by nadal robili raban na synodzie.

Pomimo tej radosnej atmosfery poruszane są też bardzo poważne tematy. Amerykański biskup zauważył, że bardzo dobrze poradzono sobie ze skandalami nadużyć. Już na samym początku synodu jasno i odważnie potraktowano ten temat, dzięki temu teraz nie ciąży on na obradach.

Jak zgodnie przyznali wszyscy uczestnicy obrad najbardziej oklaskiwanym do tej pory wystąpieniem było wczorajsze świadectwo młodego dentysty z Iraku, który opowiadał o męczeństwie chrześcijan w tym kraju. Był to bardzo wzruszający moment synodu. Zdaliśmy sobie sprawę, że kiedy my tu dyskutujemy, niektórzy młodzi chrześcijanie umierają za swą wiarę - powiedział bp Everardus de Jong.

Dużym echem odbiło się wczorajsze wystąpienie kard. Reinharda Marxa z Niemiec, który domagał się większej roli kobiet w Kościele. W tym kontekście padło też pytanie o brak na tym zgromadzeniu przedstawicieli środowisk LGBT, dlaczego synod jest względem nich tak mało inkluzywny. Bp Barron podkreślił, że inkluzywność nie jest pojęciem kościelnym. Kościół względem wszystkich bez wyjątku głosi miłość Boga, ale i potrzebę nawrócenia - powiedział amerykański biskup.

"Pierwszym krokiem Kościoła względem każdego człowieka, również względem gejów i lesbijek jest głoszenie tego podstawowego przesłania: jesteś umiłowanym dzieckiem Boga. I to jest fundamentalnym wymiar naszej misji - powiedział bp Barron. - Ale Kościół wzywa również ludzi do nawrócenia. Kościół stawia moralne wymagania wszystkim. Wzywa do nawrócenia. Inkluzywność jest świeckim pojęciem. Ja wolę miłość. Kościół dociera do wszystkich z miłością. A miłość oznacza chcieć dobra drugiego. Czasami oznacza to, że trzeba wezwać ludzi do przemiany swego życia. Postawa Kościoła obejmuje zatem oba te momenty. Akceptacja i inkluzywność nie oznacza nie wzywamy do nawrócenia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Barron: papież "podburza" młodych do rabanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.