"Był przekonany, że nauczanie to nie jest tylko zawód, ale misja". Franciszek o wyjątkowym świętym

 "Był przekonany, że nauczanie to nie jest tylko zawód, ale misja". Franciszek o wyjątkowym świętym
(fot. Gaby Arevalo/ cathopic.com)
KAI/ ed

Z odnowionym entuzjazmem wypełniajcie swoją misję wśród młodych, pełnijcie ją z reformatorską odwagą podobnie jak wasz założyciel św. Jan de La Salle, który głosił wszystkim Ewangelię nadziei i miłości. Wezwanie to Papież skierował do członków Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich (Braci Szkolnych), których przyjął na audiencji z okazji 300-lecia śmierci założyciela.

Przywołując postać św. Jana de La Salle Franciszek nazwał go genialnym i twórczym innowatorem na polu edukacji, twórcą nowej wizji szkoły z nową koncepcją nauczania i rolą nauczyciela."Był przekonany, że szkoła to poważna instytucja, do której potrzeba osób odpowiednio przygotowanych. Miał przed oczyma wszystkie niedociągnięcia strukturalne i funkcjonalne niestabilnej instytucji, która potrzebowała porządku i odpowiednich ram. Był przekonany, że nauczanie to nie jest tylko zawód, ale misja - podkreślił Ojciec Święty.

Zachęcam was do pogłębiania jego pasji

- Otoczył się odpowiednimi osobami do nauczania w szkołach powszechnych, o chrześcijańskiej inspiracji, z odpowiednimi uzdolnieniami do kształcenia. Poświęcił całą energię na ich formację i sam stał się dla nich przykładem i wzorem, który powinni byli wcielać w służbę kościelną i społeczną oraz w promowanie tego, co sam nazywał «godnością nauczyciela.

"Papież wskazał także na zaangażowanie św. Jana de La Salle w resocjalizację poprzez edukację i pracę. Tym samym wniósł w życie młodych więźniów nowego ducha, zastępując nim więzienne cele i przymus. Duchowych synów św. Jana zachęcił, aby byli protagonistami kultury zmartwychwstania."Zachęcam was do pogłębiania i naśladowania jego pasji na rzecz ostatnich i odrzuconych.

DEON.PL POLECA

Bądźcie protagonistami kultury zmartwychwstania

Nawiązując do jego apostolskiego świadectwa, bądźcie protagonistami «kultury zmartwychwstania», szczególnie w tych miejscach, gdzie przeważa kultura śmierci. Nie ustawajcie w szukaniu tych, którzy przebywają we współczesnych «grobach» zniszczenia, degradacji, trudności i biedy, aby zanieść im nadzieję nowego życia.

Pęd do misji nauczania, który uczynił waszego założyciela mistrzem i świadkiem dla jego współczesnych, a także jego nauczanie, mogą jeszcze dziś inspirować wasze projekty i wasze zaangażowanie" - zachęcał Papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

"Był przekonany, że nauczanie to nie jest tylko zawód, ale misja". Franciszek o wyjątkowym świętym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.