Co o wizycie papieża Franciszka mówią arabskie media?

Co o wizycie papieża Franciszka mówią arabskie media?
(fot. PAP/EPA/ALI HAIDER)
1 rok temu
KAI/ ed

"Jestem tu jako brat" - cytuje słowa Franciszka anglojęzyczny "Khaleej Times". Z kolei w arabskim wydaniu gazety widnieje tytuł "Papież i Wielki Imam w Latarni Morskiej Tolerancji" nawiązując do międzywyznaniowej konferencji pod hasłem: "Braterstwo ludzkie".

Wizyta papieża Franciszka w Abu Zabi jest głównym tematem w mediach nad Zatoką Perską. Wiodące gazety w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jak również w innych krajach, w poniedziałkowych wydaniach na pierwszych stronach informują o pierwszej wizycie papieża na Półwyspie Arabskim.

Tenor niemal wszystkich artykułów jest jedną wielką pochwałą dla papieża, pierwszej w świecie arabskim międzyreligijnej konferencji i pod adresem następcy tronu, władz ZEA, które przedstawiają się jako "otwartą na świat stronę Półwyspu Arabskiego"."The National", wychodząca w ZEA prywatna gazeta nazywa papieża "osobą mile widzianą w Emiratch " i publikuje zdjęcie z następcą tronu księciem Muhammadem binem Zayedem, który wita go na lotnisku. Natomiast wychodząca na całym Półwyspie Arabskim "Arab News", czytana głównie w Arabii Saudyjskiej, zatytułowała tekst o papieskiej wizycie słowami: "Pierwszy katolicki papież w Arabii".

Franciszek w ZEA został przywitany po królewsku >> 

Państwowa stacja telewizyjna wielokrotnie pokazuje zdjęcia papieża podczas spotkań z innymi głowami państw arabskich, takimi jak król Abdullah z Jordanii, ale także jego wizytę przy murze świątynnym w Jerozolimie."Khaleej Times" oferuje swoim czytelnikom 16-stronicowy dodatek z licznymi pełnymi tekstami pozdrowień dla przywódcy Kościoła katolickiego.

Artykuł redakcyjny portretuje Franciszka, jako "papieża z drugiej strony świata, niekonwencjonalnego, pokornego i otwartego pasterza".Wiele pisze się także o katolickich parafiach, budynkach i wiernych, które są egzotyczne dla większości mieszkańców Emiratów. Jeden z tekstów opisuje wspomnienia dwóch indyjskich katoliczek, które spotkały się z Janem Pawłem II w 1986 roku podczas jego wizyty w Indiach a teraz spotkają ponownie papieża w osobie Franciszka podczas jego wizyty w Abu Zabi. Teksty zazwyczaj opatrywane są nagłówkami: "Viva la Papa" - "Niech żyje papież".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Co o wizycie papieża Franciszka mówią arabskie media?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Co o wizycie papieża Franciszka mówią arabskie media?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.