Czy papież miał na szyi "tęczowy krzyż"? Internauci są zbulwersowani

Czy papież miał na szyi "tęczowy krzyż"? Internauci są zbulwersowani
(fot. shutterstock.com / Pastoral Juvenil Latinoamericana / twitter.com)

W ostatnich tygodniach oba zdjęcia krążyły w różnych serwisach społecznościowych. Na jednym Franciszek ma tęczowy krzyż, na drugim trzyma mężczyznę za rękę.

Niektórzy wątpią w autentyczność zdjęć, inni uznają, że to wyraz poparcia Franciszka dla środowisk homoseksualnych. Pod zdjęciami udostępnionymi na Twitterze przez Coolfona pojawiają się głosy o tym, że papież jest "namiestnikiem szatana", a "koniec Watykanu jest bliski".

Na pierwszym zdjęciu podkreślono tęczowy krzyż pastoralny, który Franciszek ma przewieszony przez szyję. Na drugim oznaczono splecione dłonie papieża i pewnego mężczyzny z granatowym swetrze. To Luigi Ciotti.

DEON.PL POLECA

Twitterzysta o nicku krecha_KOZ twierdzi, że Ciotti to aktywista homoseksualny, które jest finansowany przez Rockefellera. Użytkownik o nazwie NiezaleznyPolak wulgarnie komentuje: "No i mamy coraz to lepsze ujęcia Papieża Franciszka. Tym razem z homoaktywistą Luigi Ciotti. Ciota chyba bardziej pasuje mu na nazwisko ".

Newsa powtarza tradycjonalistyczny serwis internetowy Tradition in Action, który pokazuje zdjęcie Ciottiego na "gejowskiej paradzie" (dokumentuje to zdjęciem księdza i tęczową flagą w tle). Podobne "śledztwo" pojawia się na Novus Ordo Watch, gdzie Ciotti również zostaje przedstawiony jako działacz prohomoseksualny.

Jak było naprawdę? Zacznijmy od drugiego zdjęcia i od tego, że Luigi Ciotti jest… katolickim księdzem. Na zdjęciu z papieżem wprawdzie nie chodzi w sutannie, ale wystarczy dokładniej się przyjrzeć żeby zobaczyć krzyżyk na piersi.

Ks. Ciotti na co dzień jest jednym z najbardziej znanych włoskich duchownych, głównie dlatego, że zajmuje się walką z mafią i jej ofiarami. Założona przez niego organizacja Libera pomaga narkomanom, nieletnim przestępcom i osobom chorym na AIDS. Wielu z krytyków tego księdza mogłaby mu buty czyścić za jego odwagę i zaangażowanie społeczne.

Zdjęcie pochodzi z wizyty papieża Franciszka w rzymskiej parafii pw. Świętego Grzegorza VII, gdzie Ojciec Święty spotkał się z rodzinami ofiar mafii. Spotkanie miało miejsce cztery lata temu, 21 marca 2014 roku. Spotkanie zorganizowało stowarzyszenie Libera, zaś papież przybył na specjalne zaproszenie księdza Ciottiego. Wzywał wtedy mafiosów do nawrócenia słowami: "Nawróćcie się, jest jeszcze czas, abyście nie skończyli w piekle. To was czeka, jeśli dalej będziecie szli tą drogą. Mieliście mamę i tatę: pomyślcie o nich. Zapłaczcie choć trochę i nawróćcie się".

Podobnie przebiegała tegoroczna wizyta w Palermo. Franciszek wspominał wtedy bł. Józefa Puglisiego - księdza zabitego przez mafię, którego duchowym dziedzicem jest ks. Ciotti. Mówił: "Nie można wierzyć w Boga i być mafioso. Kto jest mafioso, nie żyje po chrześcijańsku, ponieważ swoim życiem bluźni przeciw imieniu Boga, który jest miłością".

A zdjęcie z parady gejowskiej? To popularna we Włoszech flaga pokoju używana na pacyfistycznych manifestacjach. Znajduje się na niej tęcza, ale od flagi środowisk LGBT odróżnia ją biały napis PACE (pokój) na środku. Często można ją zobaczyć podczas audiencji na Placu Świętego Piotra.

Jeśli jesteśmy przy tęczy, to przejdźmy do zdjęcia z "tęczowym" krzyżem. Można go zobaczyć na przykład w tym materiale wideo:

#Synod2018 Jóvenes latinoamericanos entregan su cruz al Papa

Los jóvenes y obispos de América Latina entregaron al Papa Francisco la cruz de la Pastoral Juvenil Latinoamericana. Cada color representa una región del continente.

Opublikowany przez Synod2018 Środa, 17 października 2018

To krzyż Duszpasterstwa Młodzieży Latynoamerykańskiej (Pastoral Juvenil Latinoamericana) podarowany Franciszkowi przy okazji przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Zapewne często pojawi się w kadrach z najbliższego ŚDMu - wtedy to dopiero będzie zamieszanie! Wideo przedstawia młodych delegatów, którzy podarowali Franciszkowi krzyż oraz wizerunek Matki Bożej z Guadalupe.

Czy papież miał na szyi

(fot. pjlatinoamericana.org)

Poszczególne kolory symbolizują: Meksyk i Amerykę Środkową (zielony), Karaiby (żółto-pomarańczowy), Andy (czerwony) oraz południe Ameryki Południowej (niebieski), a także uczucia i wartości. Jak widać tęcza - w stosunku do tej z flag LGBT - jest nawet niepełna, bo brakuje fioletowego, który zawiera projekt Gilberta Bakera z 1979 roku. Co ciekawe od 1921 roku tęczowymi barwami posługują się również spółdzielcy.

Czy papież miał na szyi

(fot. pjlatinoamericana.org)

Widzimy więc, że w obu przypadkach w mediach społecznościowych miała miejsce poważna manipulacja i rozprzestrzenianie fałszywych informacji. Jak można poważnie traktować internautę o nicku "Coolfon" (czyt. Kulfon)? Nie dajmy się podejść kłamcom i oburzonym bez przyczyny. Uważajmy na fake newsy i scrollujmy świadomie.

Korzystałem z tekstu zamieszczonego na serwisie Konkret 24.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gianni Valente, Andrea Tornielli

Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy. 

Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto...

Skomentuj artykuł

Czy papież miał na szyi "tęczowy krzyż"? Internauci są zbulwersowani
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.