"Czym papież Franciszek odmienił Kościół? Obrazami. Papież jest malarzem"

"Czym papież Franciszek odmienił Kościół? Obrazami. Papież jest malarzem"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Papież Franciszek to mistrz trafnych porównań i obrazowego mówienia. Dlatego przepowiadanie - "malowanie" Ewangelii, tak dobrze mu wychodzi - uważa ks. Maciej Makuła SBD kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP.

Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka, KAI przygotowała sondę pt. "Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?"

Publikujemy komentarz ks. Macieja Makuły:

Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół? Obrazami. Papież jest malarzem. Na ekranach wyobraźni słuchaczy maluje obrazy.

Wielu Papieży stosowało obrazy w przepowiadaniu, ale Franciszek ma ogromną łatwość w ich wymyślaniu i prezentowaniu. Opanował sztukę obrazowego mówienia, używając porównań, metafor i analogii.

Papież Franciszek w Adhortacji Apostolskiej Evangelii Gaudium napisał:

"Atrakcyjny obraz sprawia, że przesłanie jest odczuwane jako coś rodzinnego, bliskiego, możliwego, związanego z własnym życiem. Trafny obraz może doprowadzić do zasmakowania w przesłaniu, które zamierzamy przekazać, budzi pragnienie i motywuje wolę w kierunku Ewangelii. Dobra homilia, jak powiadał mi stary mistrz, powinna zawierać «jedną myśl, jedno uczucie i jeden obraz»."

I sam stosuje się do tych zaleceń. Oto przykłady z nauczania Franciszka: Lenistwo, to życie jak gdyby w lodówce; konfesjonał to nie sala tortur; zachowujemy się często jak kontrolerzy łaski; pasterz musi pachnieć owcami, a nie drogimi perfumami; zróbcie raban; wstańcie z kanapy; wirus hipokryzji; plotkarz jest jak terrorysta; chrześcijanie salonowi; chrześcijanin w obliczu trudności nie jest sadomasochistą; nie módlcie się jak papugi; diabeł kiepsko płaci; Kuria Rzymska powinna działać jak anteny nadawcze i odbiorcze.

Często te obrazy wywołują emocje, które skłaniają do refleksji, a następnie poruszają wolę.

Papież Franciszek to mistrz trafnych porównań i obrazowego mówienia. Dlatego przepowiadanie - "malowanie" Ewangelii, tak dobrze mu wychodzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

"Czym papież Franciszek odmienił Kościół? Obrazami. Papież jest malarzem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.