Dziś wyjątkowy dzień modlitwy. Papież wystosował szczególny apel w związku z nim

Dziś wyjątkowy dzień modlitwy. Papież wystosował szczególny apel w związku z nim
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
3 lata temu
KAI / kk

O zapewnienie wszystkim dostępu do wody pitnej oraz troskę o źródła, rzeki, zbiorniki wodne, morza i oceany zaapelował papież w swoim przesłaniu z okazji obchodzonego 1 września Światowego Dnia Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego.

Jest on obchodzony wspólnie z chrześcijanami prawosławnymi, a także członkami innych Kościołów i wspólnot kościelnych. Tutaj możesz znaleźć pełen tekst Przesłania.

Swoje tegoroczne przesłanie Franciszek poświęcił kwestii wody. Podkreślił konieczność zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wody pitnej i bezpiecznej, tym bardziej, że jest on istotnym, fundamentalnym i powszechnym prawem człowieka, ponieważ determinuje przeżycie osób i z tego względu jest warunkiem korzystania z innych praw człowieka. Zaznaczył, że chodzi o zapewnienie go wszystkim, a zwłaszcza osobom ubogim.

Franciszek zwrócił także uwagę na konieczność ochrony wód mórz i oceanów, zwłaszcza obszarów morskich poza granicami państwowymi. "Nie możemy pozwolić, aby morza i oceany były wypełnione bezwładnymi przestrzeniami pływającego plastiku" - stwierdził Ojciec Święty.

Papież podkreślił, że wody nie mogą być znakiem oddzielenia między narodami, ale spotkania na rzecz ludzkiej wspólnoty. Polecił też modlitwom migrantów, "którzy ryzykują swe życie na falach w poszukiwaniu lepszej przyszłości", polityków, o odpowiedzialne decyzje, zaangażowanych w apostolstwo ludzi morza, za naukowców oraz wszystkich zaangażowanych w ochronę ekosystemów morskich.

Stolica Apostolska podkreśla podstawowe prawo dostępu do wody >>

Ojciec Święty polecił także modlitwom wiernych młode pokolenia, "aby coraz bardziej poznawały i szanowały wspólny dom, pragnąc zatroszczyć się o podstawowe dobro wody z korzyścią dla wszystkich. Oby wspólnoty chrześcijańskie coraz bardziej i coraz konkretniej przyczyniały się, aby wszyscy mogli korzystać z tego niezbędnego zasobu, troskliwie strzegąc darów otrzymanych od Stwórcy, zwłaszcza rzeki, morza i oceany" - napisał Franciszek w swoim przesłaniu na Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
27,93 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Dziś wyjątkowy dzień modlitwy. Papież wystosował szczególny apel w związku z nim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.