Dzisiaj mija 6. rocznica wyboru Franciszka. "To jeden z najbardziej kochanych i krytykowanych papieży"

Dzisiaj mija 6. rocznica wyboru Franciszka. "To jeden z najbardziej kochanych i krytykowanych papieży"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
KAI / PAP / jp

"Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana o błogosławieństwo dla mnie" - powiedział w pierwszym przemówieniu.

Papież Franciszek obchodzi dzisiaj 6. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową. Wiadomość o decyzji Kolegium Kardynalskiego o wyborze kard. Jorge Mario Bergoglio, arcybiskupa Buenos Aires na papieża podał 13 marca 2013 r. kardynał-protodiakon Jean-Louis Tauran oznajmiając z loggii bazyliki św. Piotra "radość wielką; mamy papieża".

Wielkie tłumy wiernych z Włoch i całego świata, zgromadzone na Placu św. Piotra w Watykanie, przyjęły tę wiadomość z ogromną radością i entuzjazmem. Przed Bazyliką Watykańską zgromadziło się 100 tys. osób. Papież z Argentyny został 266. następcą św. Piotra.

13 marca 2013 r. o godz. 19.06 pojawił się biały dym. Papieżem został kard. Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires przyjmując imię Franciszka. Franciszek jest pierwszym jezuitą, a od prawie 200 lat pierwszym zakonnikiem na tronie św. Piotra, pierwszym spoza europy od trzynastu wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki.

"Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana o błogosławieństwo dla mnie" - powiedział w pierwszym przemówieniu.

A przyjmując 16 marca dziennikarzy wyznał: "Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!".

Franciszek zamieszkał nie w Pałacu Apostolskim, tylko w Domu św. Marty - watykańskim hotelu.

>> Prasa o Jezuicie z franciszkańską wrażliwością

Inauguracja pontyfikatu miała miejsce 19 marca. W uroczystej Mszy wzięło udział ok. 150 tys. ludzi, w tym 132 delegacje państwowe oraz 33 reprezentujące inne wyznania i religie. Ojciec Święty wygłosił wówczas homilię, w której zaprezentował program swego pontyfikatu.

"Strzec Jezusa wraz z Maryją, strzec całego stworzenia, strzec każdej osoby, zwłaszcza najuboższej, strzec nas samych: to właśnie jest posługa, do której wypełniania powołany jest Biskup Rzymu" - mówił Franciszek w czasie Mszy św. inauguracyjnej.

Stwierdził, że "nie powinniśmy bać się dobroci, czułości!" zaznaczając, że tak też rozumie swoją posługę Następcy Piotra. Podkreślił jednocześnie, że "prawdziwą władzą jest służba i że także Papież, by wypełniać władzę, musi coraz bardziej wchodzić w tę posługę, która ma swój świetlisty szczyt na krzyżu".

>> Inny papież

Jeden z watykanistów, Luigi Accattoli, podkreśla dla PAP: "Sześć lat po wyborze Franciszek wydaje mi się jednym z najbardziej kochanych papieży w ostatnich czasach, podobnie jak Jan XXIII i Jan Paweł II, ale jest także najbardziej krytykowany ze wszystkich". Zaznacza, że nasilona krytyka zaczyna sprowadzać się do otwartego sprzeciwu i żądań dymisji.

Franca Giansoldati dodaje: "to rocznica niestety zakłócona przez ciężar pedofilii i wewnętrznych podziałów". Dziennikarka mówi, że ze względu na obecne wydarzenia w Kościele "nie ma zbyt wiele powodów do świętowania".

Papież Franciszek dźwiga ciężar wszystkich obecnych doniesień na temat nadużyć seksualnych w Kościele. Sama przypomniała, że po swoim wyborze papież mówił wiernym, że jednym z jego celów jest "dokonanie otwarcia" w Kościele.

Pomódlmy się dzisiaj za papieża tą modlitwą:

O Jezu, Królu i Panie Kościoła,
w Twojej obecności odnawiam moją bezwarunkową więź
z Twoim namiestnikiem na ziemi, Papieżem.
W jego osobie chciałeś ukazać nam pewną i bezpieczną drogę,
którą powinniśmy podążać wśród zamętu, niepewności i niepokoju.
Mocno wierzę, że za Jego pośrednictwem,
kierujesz nami, uczysz nas i uświęcasz,
oraz że z Nim, naszym pasterzem,
budujemy prawdziwy Kościół:
jeden, święty, powszechny i apostolski.
Naucz mnie kochać Papieża, żyć Jego nauczaniem i je głosić.
Czuwaj nad Jego życiem,
oświecaj Jego umysł,
umacniaj Jego ducha,
broń Go przed obmową i ludzką złością.
Uspokój niszczące wiatry nieposłuszeństwa i niewierności,
i spraw, by Twój Kościół zjednoczył się wokół Jego osoby,
silny wiarą i działaniem,
i stał się w ten sposób narzędziem Twojego zbawienia.
Amen.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Dzisiaj mija 6. rocznica wyboru Franciszka. "To jeden z najbardziej kochanych i krytykowanych papieży"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.