Franciszek: Bóg nigdy nie narzuca się nam siłą

Franciszek: Bóg nigdy nie narzuca się nam siłą
(fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI)
5 lat temu
RV / CTV / pk

Bóg nie przepada za wielkimi rewolucjami mocarzy historii i nie używa czarodziejskiej różdżki, by zmienić sytuację. Przychodzi na świat jako bezbronne dziecko, a jego pełną pokory dobrocią i ubóstwem porusza nasze serca. Franciszek mówił o tym podczas specjalnej audiencji dla ofiarodawców choinki i szopki, które zdobią plac św. Piotra.

Pochodzący z Bawarii 32-metrowy świerk od dzisiejszego popołudnia rozbłyska światłem lampek, a szopka z Trydentu przekazuje prawdę o wcieleniu Boga. Zachęcając do kontemplowania tajemnicy Bożego Narodzenia w tych znakach Franciszek podkreślił, że Bóg nigdy nie narzuca się nam siłą. Podziękował też dzieciom za ozdoby na choinkę, na których uwieczniły one swoje marzenia.

- Pragnienia, które nosicie w sercach, znajdują się teraz w najbardziej odpowiednim miejscu, ponieważ są blisko Dzieciątka z Betlejem: zawierzone Temu, który przyszedł «zamieszkać wśród nas». Jezus bowiem nie tylko pojawił się na ziemi, nie poświęcił nam jedynie trochę swego czasu, ale przyszedł dzielić nasze życie i przyjąć nasze pragnienia. Zapragnął i nadal chce żyć tutaj razem z nami i dla nas. Leży Mu na sercu nasz świat, który w Boże Narodzenie stał się i Jego światem. Szopka przypomina nam właśnie o tym: Bóg w swym wielkim miłosierdziu przyszedł do nas, by z nami pozostać. Szopka mówi nam ponadto, że Bóg nigdy nie narzuca się nam siłą.

Ojciec Święty zachęcił do szczególnego kontemplowania szopki w czasie Bożego Narodzenia. Przypomniał, że już intencją św. Franciszka, który był jej pomysłodawcą, było dostrzeżenie w tym misterium czułości i delikatności Boga. Wskazał, że rodzący się Jezus swym ubóstwem ma poruszyć tych, którzy bardzo starają się gromadzić fałszywe skarby tego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: Bóg nigdy nie narzuca się nam siłą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.