Franciszek: "Czy widzieliście, jak to czynią dzieci? Czynią coś, czego znaczenia nie znają"

Franciszek: "Czy widzieliście, jak to czynią dzieci? Czynią coś, czego znaczenia nie znają"
(fot. softdelusion66/shutterstock.com)
KAI / deon.pl / ms

"To pierwszy akt wiary dziecka" - podkreślał podczas audiencji ogólnej papież Franciszek.

Podczas środowej audiencji ogólnej, podczas której Ojciec Święty kontynuował cykl katechez poświęcony przykazaniom Bożym, papież kilkakrotnie zaapelował do wiernych, aby zwrócili szczególną uwagę na czyniony przez dzieci znak krzyża. "Czy widzieliście, jak to czynią dzieci? Czynią coś, czego znaczenia nie znają. Nie potrafią uczynić znaku krzyża" - mówił Ojciec Święty.

Skierował równocześnie prośbę do wiernych, aby uczyli dzieci poprawnego wykonania tego gestu: "uczcie dzieci czynienia znaku krzyża!" - podkreślał papież, dodając: "trzeba je nauczyć, aby spokojnie i świadomie żegnały się w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. To pierwszy akt wiary dziecka. Waszym zadaniem domowym jest nauczenie dzieci czynienia znaku krzyża. Czy to jest zrozumiałe?"

Ważny apel Franciszka w sprawie chrztu dzieci. "To oznacza brak ufności w Ducha Świętego" >>

DEON.PL POLECA

W swoich przemówieniach i homiliach Franciszek wielokrotnie kierował apele do dorosłych, aby otaczali dzieci szczególną troską i dbali o ich wychowanie w wierze. Zachęcał do wspólnej modlitwy i rozmów z dziećmi o wierze. Pochylał się również nad samymi dziećmi, pokazując, że nie można być obojętnym na ich dociekania o wiarę i piętrzące się pytania.

Nie pierwszy raz także Franciszek poruszał w swoim przemówieniu kwestię znaczenia krzyża. Już wcześniej zwracał uwagę, że często nie czynimy poprawnie tego znaku, a na przyczynę takiej postawy wskazywał brak wiary w krzyż, podkreślając jednocześnie, że jest on przecież znakiem chrześcijan. Przestrzegał także przed noszeniem krzyża, które nie niesie ze sobą żadnej refleksji.

Na pytanie papieża, czy wierni będą odrabiać zadane przez niego "zadanie domowe" i uczyć dzieci właściwego czynienia znaku krzyża, rozległo się chóralne "tak!".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Franciszek: "Czy widzieliście, jak to czynią dzieci? Czynią coś, czego znaczenia nie znają"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.