Franciszek i biskupi polowi modlą się o pokój

Franciszek i biskupi polowi modlą się o pokój
(fot. EPA/Alessandro di Meo)
KAI / drr

Ojciec Święty Franciszek będzie jutro wraz biskupami polowymi z całego świata celebrował Mszę św. w mauzoleum Fogliano di Redipulgia (ok. 30 km od Triestu), w intencji ofiar wojen światowych oraz konfliktów zbrojnych toczących się obecnie na świecie.

Eucharystię z papieżem koncelebrować będzie m.in. bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego. Mauzoleum Fogliano di Redipuglia jest miejscem spoczynku ponad 100 tysięcy żołnierzy I wojny światowej. W tym rejonie przebiegała linia frontu podczas I wojny światowej.

Wizyta Ojca Świętego potrwa kilka godzin. Najpierw Franciszek odwiedzi cmentarz żołnierzy armii austro-węgierskiej, a następnie na włoskim cmentarzu - memoriale odprawi z biskupami polowymi z całego świata Mszę św. w intencji ofiar wojen światowych oraz konfliktów zbrojnych toczących się na świecie.

Przed wyjazdem na uroczystości bp Guzdek powiedział KAI, że wspólna Msza św. to dramatyczne wołanie o pokój. - Dostrzegam w zaproszeniu papieża ciąg dalszy jego bardzo ekspresyjnego rozważania podczas modlitwy Anioł Pański z 27 lipca, w przeddzień rocznicy wybuchu I wojny światowej. Papież w tamtym orędziu wzywał do zakończenia działań wojennych, których ofiarami zawsze są cywile. Zachęcał do rozwagi i modlitwy wszystkich, którym zależy na zakończeniu wojen. Jedziemy do Włoch, żeby razem z Ojcem Świętym dać wyraz, że pokój jest nam bardzo bliski, jest w naszych sercach i chcemy wspierać Franciszka w walce o pokój. Każdy cmentarz i grób żołnierza jest wołaniem o pokój - powiedział biskup polowy.

Jego zdaniem wspólna modlitwa biskupów polowych z papieżem, powinna także przypomnieć światu, że żołnierz ma prawo do kapelana. - Słyszałem takie powiedzenie: "szykujesz się do wojny, przygotuj armię lekarzy". Poza lekarzami potrzebni są także ci, którzy będą leczyć duszę żołnierza. Ci którzy opatrzą, podniosą na duchu, przywrócą nadzieję, a gdy będzie trzeba przeprowadzą na drugą stronę życia. Ta modlitwa i spotkanie z papieżem przypominają, że żołnierz ma prawo do kapelana, który będzie mu towarzyszył w służbie, w czasie pokoju i tak będzie formował jego duszę i sumienie, by był strażnikiem pokoju - zauważył hierarcha.

Podczas Mszy św. biskupi otrzymają lampki oliwne, które zapalą podczas Mszy św. sprawowanych w swoich diecezjach za poległych w I wojnie światowej.

W I wojnie światowej poległo dwóch stryjecznych dziadków obecnego papieża: Vittorio i Giulio Bergoglio.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek i biskupi polowi modlą się o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.