Franciszek jest niechętny wobec Opus Dei?

Franciszek jest niechętny wobec Opus Dei?
(fot. EPA/Daniel Dal Zennaro)
KAI / drr

Na łamach poniedziałkowego wydania dziennika "Corriere della Sera" Vittorio Messori dementuje rzekomą niechęć papieża Franciszka - i jezuitów - do Opus Dei.

Franciszek jest niechętny wobec Opus Dei? - zdjęcie w treści artykułu

(fot. EPA/Daniel Dal Zennaro)

W artykule na temat zbliżającej się beatyfikacji następcy św. Josemarii Escrivy de Balaguera włoski pisarz katolicki wyjaśnia, że odbędzie się ona w Madrycie, a nie w Rzymie, dlatego że "w Rzymie nie ma wystarczająco dużego placu, by pomieścić przewidziane tłumy". Tymczasem - jego zdaniem - specjaliści od zakulisowych wyjaśnień "pospieszyli się z hipotezą, że zabronił tego papież Franciszek, niechętny wobec Opus Dei, przypominając, że Towarzystwo Jezusowe przeszkadzało na początku tej nowej rodzinie zakonnej i właśnie niektórym jezuitom zawdzięczamy «czarną legendę», która osiągnęła swoje apogeum u Dana Browna", autora "Kodu da Vinci".

Messori zapewnia, że "rzeczywistość była odmienna", a aby się o tym przekonać, "wystarczy rzut oka na jedno ze zdjęć Jorgego Bergoglia jako arcybiskupa Buenos Aires: na biurku oprawiona w ramki fotografia uśmiechniętego św. Escrivy de Balaguera".

Przypomina też, że przyszły papież modlił się kiedyś na grobie założyciela Opus Dei w rzymskiej dzielnicy Parioli. "Spodziewano się, że będzie klęczał przez kilka minut, tymczasem podniósł się dopiero po trzech kwadransach intensywnej modlitwy z zamkniętymi oczami" - pisze Messori.

Podkreśla, że od swego wyboru Franciszek już trzy razy przyjął obecnego prałata Opus Dei, bp. Javiera Echevarrię, a "w Argentynie relacje licznej wspólnoty Opusu z arcybiskupem Bergogliem polegały zawsze na ścisłej współpracy, także dlatego, że uczniowie św. Escrivy pracują z typową dla siebie konkretnością i skutecznością w Villas Miserias na peryferiach Buenos Aires".

Zobacz także >> Ojciec Dariusz Kowalczyk SJ o relacjach między jezuitami a Opus Dei

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek jest niechętny wobec Opus Dei?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.