Franciszek o kazaniach które nie mają sensu

Franciszek o kazaniach które nie mają sensu
(fot. CTV)
KAI / CTV / pk

Można głosić piękne kazania, ale jeśli nie jesteśmy blisko ludzi, jeśli z nimi nie cierpimy i nie dajemy im nadziei, to nasze kazania są bezowocne, niczemu nie służą - powiedział Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Komentując czytany dziś fragment Ewangelii (Łk 7,11-17) Ojciec Święty zauważył, że Pan Jezus nie tylko wskrzesił młodzieńca, jedynego syna wdowy, ale także był blisko niej. Widząc to ludzie mówili o Jezusie, że "Bóg łaskawie nawiedził lud swój". Papież zauważył, że gdy Bóg nawiedza swój lud, to mamy do czynienia z czymś więcej, z czymś nowym - Bóg potrafi zrozumieć serce swego ludu. Bliskość jest sposobem działania Boga - podkreślił Franciszek. Dodał, że w opisie św. Łukasza znajdujemy też słowa, które często powtarzają się w Biblii - Bóg "użalił się", okazał wielkie współczucie. Podobnie, gdy ujrzał wielki tłum, "zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza" (Mk 6,34). Pan Jezus był głęboko wzruszony, gdy stanął nad grobem Łazarza, martwego już od czterech dni, podobnie jak ojciec, gdy dostrzegł syna marnotrawnego powracającego do domu - przypomniał Ojciec Święty.

"Bliskość i współczucie: tak Pan nawiedza swój lud. A kiedy chcemy głosić Ewangelię, zanieść słowo Jezusa, to trzeba pójść właśnie tą drogą. Inna - ówczesnych kaznodziejów, nauczycieli Prawa, uczonych w Piśmie, faryzeuszów - to droga oddalenia od ludu. Mówili dobrze, dobrze nauczali Prawa, ale byli dalecy. Nie było to nawiedzenie Pana, ale coś zupełnie innego. Lud nie odczuwał tego jako łaski, ponieważ brakowało bliskości, współczucia, to znaczy cierpienia z ludem" - podkreślił Franciszek.

Papież zauważył, że w czytanym dziś fragmencie mowa też o tym, iż "zmarły usiadł i zaczął mówić; i [Jezus] oddał go jego matce".

"Kiedy Bóg nawiedza swój lud, to zawsze przywraca mu nadzieję. Można błyskotliwie głosić Słowo Boże i w dziejach było wielu dobrych kaznodziejów. Ale jeśli nie potrafią oni zasiać nadziei, to wówczas takie kazanie nie jest potrzebne, jest bezowocne" - powiedział Ojciec Święty.

DEON.PL POLECA

Patrząc na Jezusa, który zwrócił matce jej syna żywego możemy zrozumieć, co oznacza nawiedzenie przez Boga swego ludu. I prosić o łaskę, aby nasze chrześcijańskie świadectwo niosło nawiedzenie Boga, to znaczy było bliskością, niosącą nadzieję - zakończył swoją homilię Franciszek.

 

Więcej »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek o kazaniach które nie mają sensu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.