Franciszek odwiedzi region działań mafii śmieciowej w Kampanii

Franciszek odwiedzi region działań mafii śmieciowej w Kampanii
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Papież Franciszek zamierza złożyć wizytę we włoskiej Kampanii – regionie charakteryzującym się dużym zanieczyszczeniem środowiska i nielegalnym składowaniem odpadów. Leżąca w tym regionie diecezja Acerra poinformowała, że papież przyjedzie tam z wizytą 24 maja.

Wizyta odbędzie się w piątą rocznicę ogłoszonej 18 czerwca 2015 papieża Franciszka „Laudato si’" - pierwszej w dziejach Kościoła encykliki całkowicie poświęconej ochronie naturalnego środowiska człowieka.

Z powodu płonących hałd śmieci okolica na północ od Neapolu znana jest jako „terra dei fuochi” – "kraj ognia". Od kilkudziesięciu lat mafia składuje tam nielegalnie ogromne ilości odpadów, w tym również trujących, odpadów szpitalnych oraz przemysłowych. Acerra, a także Nola i Marigliano nazywane są tzw. „trójkątem śmierci” z powodu wyjątkowo wysokiej zachorowalności na choroby nowotworowe.

"Ojciec Święty wraz z biskupami zwłaszcza tych diecezji, które najbardziej dotyka zanieczyszczenie środowiska, pragnie słuchać o cierpieniach naszych ludzi”, oświadczył biskup diecezji Acerra, Antonio Di Donna. Dodał, że papieska wizyta to będzie apel do świata polityki o „budowanie prawdy” i troskę o zrównoważony rozwój regionu.

Według informacji diecezji w godzinach porannych 24 maja papież zamierza spotkać się z biskupami, proboszczami i burmistrzami „Terre dei fuochi” oraz z rodzinami, które stały się ofiarami zanieczyszczonego środowiska. Po tych spotkaniach Franciszek odprawi Mszę św. na Piazza Calipari na obrzeżach miasta, po czym powróci do Rzymu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

„Pochwalony bądź” – tytuł najnowszej encykliki papieża Franciszka został zaczerpnięty z kantyku św. Franciszka z Asyżu, głoszącego chwałę cudu stworzenia.

Encyklika jest apelem papieża, aby ludzie zaczęli szanować naturę stworzoną przez Boga, jednocząc się w...

Skomentuj artykuł

Franciszek odwiedzi region działań mafii śmieciowej w Kampanii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.