Franciszek u św. Marty: Bóg pyta nas o miejsce, jakie w naszym sercu zajmują potrzebujący

Franciszek u św. Marty: Bóg pyta nas o miejsce, jakie w naszym sercu zajmują potrzebujący
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml

Bóg, podobnie jak Adamowi i Kainowi stawia nam pytanie o miejsce, jakie w naszym sercu zajmuje brat głodny, chory i uwięziony - powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

W swojej homilii papież nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (Rdz 4, 1-15.25), w którym autor natchniony ukazał scenę zabójstwa Abla zabitego przez Kaina i pytanie Boga skierowane do Kaina - "Gdzie jest twój brat, Abel?".

DEON.PL POLECAFranciszek zauważył, że Bóg nie rzadko kieruje do człowieka niewygodne pytania, a my jesteśmy kuszeni, by odpowiadać wymijająco, podobnie jak Kain: "Nie wiem. Czyż jestem stróżem brata mego?", usiłując wymknąć się spod spojrzenia Boga. Podobnie Pan Jezus stawia niewygodne pytania: Piotrowi - "Czy ty mnie kochasz?"(J 21,17), lub apostołom: "Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?" (Mt 16,13).

Papież zaznaczył, że także i dziś Pan Jezus stawia nam pytanie: "Gdzie jest twój brat?". Chodzi o głodnego, chorego, uwięzionego, wykorzystanego w pracy, nagiego, odurzonego narkotykami. O to, jakie miejsce zajmuje w naszym sercu. Podkreślił, że odpowiedź na to pytanie nie jest domeną jednej partii politycznej. Zachęcił, by powrócić do 25 rozdziału Ewangelii św. Mateusza, nie prowadzić życia mrocznego, nie pozawalać by grzech "łasił się do nas" i nas zniszczył. Zachęcił także by postawić sobie pytanie, które Bóg stawia Adamowi: "Gdzie jesteś?" (Rdz 3,9).

"A Adam się ukrył ze wstydu, ze strachu. Może poczuliśmy ten wstyd. Gdzie jest twój brat? Gdzie jesteś? W jakim świecie żyjesz, że nie zauważasz tych rzeczy, tych cierpień, tych bólów? Gdzie jest twój brat? ... Gdzie jesteś? Nie ukrywaj się przed rzeczywistością. Trzeba odpowiedzieć otwarcie, lojalnie, wręcz z radością na te dwa pytania Pana" - powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej homilii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek u św. Marty: Bóg pyta nas o miejsce, jakie w naszym sercu zajmują potrzebujący
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.