Franciszek: wszystkie miejsca w Kościele mają być zawsze bezpieczne dla małoletnich

Franciszek: wszystkie miejsca w Kościele mają być zawsze bezpieczne dla małoletnich
(PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
KAI / sz

Chcemy, aby wszystkie działania i miejsca w Kościele były zawsze w pełni bezpieczne dla małoletnich, aby podejmowano wszelkie możliwe środki, żeby podobne przestępstwa się nie powtórzyły - zapewnił Franciszek w krótkim przemówieniu po modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

 
Dziś rano w Watykanie zakończyło się czterodniowe spotkanie na temat ochrony małoletnich w Kościele przed wykorzystywaniem seksualnym. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący Konferencji Episkopatów, zwierzchnicy katolickich Kościołów wschodnich, przedstawiciele przełożonych zgromadzeń zakonnych i pracownicy Kurii Rzymskiej.
 

Papież przypomniał, że problem wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych od dawna powodował poważne zgorszenie w Kościele i w opinii publicznej, zarówno z powodu dramatycznego cierpienia ofiar jak i niewybaczalnego braku wrażliwości wobec nich oraz ukrywania winnych przez osoby odpowiedzialne w Kościele.

Papież zaznaczył, że tym rozpowszechnionym na każdym kontynencie problemem zajęto się w sposób współodpowiedzialny i kolegialny, usłyszano głos ofiar, modlono się i proszono o przebaczenie Boga oraz osoby pokrzywdzone. "Uświadomiliśmy sobie naszą odpowiedzialność, nasz obowiązek wymierzenia sprawiedliwości w prawdzie, radykalnego odrzucenia wszelkich form nadużywania władzy, sumienia i wykorzystywania seksualnego" - powiedział.

"Chcemy, aby wszystkie działania i miejsca w Kościele były zawsze w pełni bezpieczne dla małoletnich; aby podejmowano wszelkie możliwe środki, żeby podobne przestępstwa się nie powtórzyły; aby Kościół był ponownie absolutnie wiarygodny i godny zaufania w swojej misji służby i edukacji dla najmłodszych zgodnie z nauką Jezusa" - powiedział Ojciec Święty.

Franciszek zapewnił o woli współpracy ze wszystkimi ludźmi dobrej woli i wszystkimi komponentami oraz pozytywnymi siłami społeczeństwa we wszystkich krajach i na szczeblu międzynarodowym, po to, by by zwalczyć do końca i w każdej jej formie poważną plagę przemocy wobec setek milionów małoletnich, dziewcząt i chłopców, na całym świecie.

Franciszek: wszystkie miejsca w Kościele mają być zawsze bezpieczne dla małoletnich - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Franciszek: wszystkie miejsca w Kościele mają być zawsze bezpieczne dla małoletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.