Franciszek zaapelował o pokój i poszanowanie praw człowieka na całym świecie

Franciszek zaapelował o pokój i poszanowanie praw człowieka na całym świecie
fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
KAI

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój i poszanowanie praw człowieka na całym świecie. Pozdrowił także wiernych obecnych na placu św. Piotra. 

Drodzy bracia i siostry, przed 75. laty, 10 grudnia 1948 r. podpisano Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Jest ona jakby fundamentem na podstawie którego uczyniono wiele kroków naprzód, ale bardzo wielu wciąż brakuje. A czasami, niestety, cofamy się. Zaangażowanie na rzecz  przestrzegania praw człowieka nigdy się nie kończy. Dlatego jestem blisko tych wszystkich, którzy bez wielu słów, w swoim codziennym, konkretnym życiu walczą i płacą osobiście, żeby bronić praw tych, którzy się nie liczą.

Cieszę się z uwolnienia znacznej liczby jeńców ormiańskich i azerbejdżańskich. Z wielką nadzieją patrzę na ten pozytywny znak dla stosunków między Armenią a Azerbejdżanem, dla pokoju na Południowym Kaukazie. Zachęcam zaangażowane strony i ich przywódców do jak najszybszego zawarcia traktatu pokojowego.

Za kilka dni zakończą się trwające w Dubaju prace COP 28. na temat klimatu. Proszę was o modlitwę, aby osiągnięto dobre wyniki w trosce o nasz wspólny dom i ochronę ludności.

DEON.PL POLECA

I nadal módlmy się za narody cierpiące z powodu wojny. Zbliża się Boże Narodzenie: czy z Bożą pomocą będziemy zdolni do podjęcia konkretnych kroków w kierunku pokoju? Wiemy, że nie jest to łatwe. Niektóre konflikty mają głębokie korzenie historyczne. Ale mamy też świadectwo mężczyzn i kobiet, którzy mądrze i cierpliwie pracowali na rzecz pokojowego współistnienia. Idźmy za ich przykładem! Dołóżmy wszelkich starań, aby zająć się przyczynami konfliktów i je usunąć. A mówiąc o prawach człowieka - niech będą chronione osoby cywilne, szpitale, miejsca kultu, niech zostaną uwolnieni zakładnicy i zagwarantowana pomoc humanitarna. Nie zapominajmy o udręczonej Ukrainie, Palestynie, Izraelu.

Zapewniam również o mojej modlitwie za ofiary pożaru sprzed dwóch dni w szpitalu w Tivoli.

Serdecznie pozdrawiam was wszystkich, rzymian i pielgrzymów z Włoch i innych części świata, zwłaszcza wiernych z San Nicola Manfredi, dorosłych skautów ze Scafati i grupy młodzieżowe z Nevoli, Gerenzano i Rovigo.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Życzę smacznego obiadu i do zobaczenia!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek zaapelował o pokój i poszanowanie praw człowieka na całym świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.