Groźba zamknięcia Muzeów Watykańskich ze względów bezpieczeństwa

Groźba zamknięcia Muzeów Watykańskich ze względów bezpieczeństwa
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
KAI / kw

Gigantyczny tłok, długie kolejki, duchota i gorące sale pozbawione w większości klimatyzacji - tak warunki zwiedzania w Muzeach Watykańskich opisują rzymscy przewodnicy. Na łamach dziennika "La Repubblica" we wtorek podkreślili, że nie są w stanie tam pracować.

W rozpoczętym już szczycie sezonu letniego liczba zwiedzających słynne papieskie kolekcje sięga 40 tys. dziennie, co - jak zaznacza gazeta - znacznie przekracza możliwości pomieszczenia rzeki ludzi, która codziennie oblega watykańskie mury.

Zwiedzający po odstaniu w długiej kolejce przy wejściu do kontroli przy użyciu tylko czterech zainstalowanych wykrywaczy metalu przemierzają korytarze i komnaty w zwartym tłumie, a kiedy stają przed jakimś dziełem sztuki, nie są w stanie się ruszyć. Nie ma ławek, na których można odpocząć od ścisku i gorąca.

Nieco lepiej jest w klimatyzowanej Kaplicy Sykstyńskiej, ale i tam wiele osób nie może wytrzymać dłużej niż chwilę w tłoku i wychodzi, nie obejrzawszy tego miejsca. To relacje tych, którzy oprowadzają turystów z całego świata.

Przeciwko panującej sytuacji w Muzeach Watykańskich protestuje związek przewodników turystycznych Sngt, najstarszy we Włoszech i działający od 70 lat.

Przedstawicielka kierownictwa organizacji stojącej na straży praw tej grupy zawodowej Simona Salvatori powiedziała rzymskiemu dziennikowi: "Praca w takiej sytuacji to absurd, jest klaustrofobiczna".

"Mówię to nie tylko dlatego, że mikroklimat, jaki tam się wytwarza za sprawą obecności tylu stłoczonych i spoconych ludzi nie działa korzystnie na dzieła sztuki, ale także z powodów bezpieczeństwa" - dodała.

Muzea Watykańskie zwiedza co roku prawie 7 milionów osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Groźba zamknięcia Muzeów Watykańskich ze względów bezpieczeństwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.