Kontemplujcie życie Chrystusa oczami Maryi

Kontemplujcie życie Chrystusa oczami Maryi
(fot. Finizio / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano (1/2003) and Polish Bishops Conference

Szanowna Pani
Chiara Lubich
Przewodnicząca Dzieła Maryi
(Ruchu Focolari)

1. Z uczuciem radości pozdrawiam serdecznie Panią oraz uczestników Zgromadzenia Generalnego Dzieła Maryi, odbywającego się aktualnie w Castel Gandolfo. Dziękuję za życzenia, które zechcieliście mi przysłać w związku z dzisiejszą rocznicą, rozpoczynającą 25. rok mojej posługi na Stolicy Piotrowej. Zawsze czułem duchową bliskość członków Ruchu Focolari i podziwiałem ich aktywną działalność apostolską w Kościele i w świecie.

Dzieło Maryi cenię w sposób szczególny za wytrwałe dążenie do realizacji swego specyficznego celu, to znaczy za istotny wkład w promowanie komunii poprzez nawiązywanie i prowadzenie dialogu zarówno wewnątrz Kościoła katolickiego, jak również z innymi Kościołami i Wspólnotami kościelnymi, a także z różnymi religiami oraz z ludźmi niewierzącymi.

2. W tych dniach dokonujecie oceny Ruchu i planujecie dalszą jego działalność. Cieszę się, że mogę ponownie wyrazić wam uznanie i wdzięczność za wasz apostolat i wiele różnych inicjatyw, które podejmujecie, ażeby Kościół stawał się coraz bardziej «domem i szkołą komunii» (Novo millennio ineunte, 43).

DEON.PL POLECA

Dobrze wiecie — i w swych działaniach bierzecie to stale pod uwagę — że konkretne przedsięwzięcia muszą być poprzedzone i ożywiane solidną duchowością komunii jako zasadą wychowawczą wszędzie tam, gdzie kształtuje się człowiek i chrześcijanin (por. tamże). Myślę tu o licznych gałęziach Ruchu Focolari: dzieci i młodzieży, rodzin, kapłanów i zakonników; myślę o waszej obecności we wspólnotach parafialnych i diecezjalnych i w różnych środowiskach społeczeństwa oraz świata kultury. Dziękuję wam, moi drodzy, i zachęcam was, abyście nadal wszędzie dawali świadectwo o Bogu w Trójcy Jedynym, który jest Miłością i który jaśnieje w Chrystusie i w swoim Kościele.

3. Pogłębiajcie też coraz bardziej szczególną więź duchową łączącą was z Przenajświętszą Maryją — Jej bowiem poświęcone jest wasze Dzieło. Kultywujcie wiernie nabożeństwo do Dziewicy, Matki jedynego i świętego Kościoła, Matki jedności w miłości.

Przy tej szczególnej okazji chciałbym powierzyć członkom Ruchu Focolari modlitwę różańca świętego, którą na nowo zaproponowałem całemu Kościołowi jako uprzywilejowaną drogę kontemplacji i przyswajania sobie tajemnicy Chrystusa. Jestem pewien, że wasze nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny pomoże wam nadać odpowiednią rangę inicjatywie poświęcenia roku różańcowi. Przyczyńcie się do tego, by te miesiące stały się okazją do wewnętrznej odnowy dla każdej wspólnoty chrześcijańskiej.

4. Niech także dla was Rok Różańca stanie się bodźcem do intensywniejszego kontemplowania życia Chrystusa oczami Maryi, abyście się do Niego upodabniali i promieniowali Jego zbawczą obecnością w środowiskach, w których żyjecie. Wiem, że waszej modlitwie mogę szczególnie polecić tajemnicę Jezusa ukrzyżowanego i opuszczonego, co przyczyni się do spełnienia Jego największego pragnienia — jedności pomiędzy wszystkimi Jego uczniami.

Wdzięczny za stałą pamięć o Następcy Piotra, zapewniam was o swej modlitwie, a życząc waszemu zgromadzeniu pomyślnych rezultatów, każdemu z was i całemu Ruchowi z serca udzielam Błogosławieństwa Apostolskiego.

Watykan, 16 października 2002 r.

Kontemplujcie życie Chrystusa oczami Maryi - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kontemplujcie życie Chrystusa oczami Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.