"Lud cierpi, Ojcze Święty, i oczekuje twego wsparcia"

"Lud cierpi, Ojcze Święty, i oczekuje twego wsparcia"
(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO / HANDOUT)
5 lat temu
RV / pk

Papież przyjął na audiencji członków Stałego Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

- Przybyliśmy potwierdzić naszą jedność z Ojcem Świętym i prosić go o pomoc dla cierpiącego ludu Ukrainy w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia - powiedział abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik tego Kościoła.

Zwrócił się on do Papieża z dramatycznym apelem. Przypomniał, że dla Ukraińców jest on światowym autorytetem moralnym i dlatego cierpiący lud Ukrainy potrzebuje jego głosu prawdy. - Jeśli ludzie nie słyszą albo nie rozumieją tego głosu, czują się zagubieni, zatrwożeni i zapomniani - powiedział Franciszkowi abp Szewczuk.

W obecności Papieża oraz podczas innych spotkań z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej członkowie Synodu potępili rosyjską inwazję i hybrydową wojnę z Ukrainą, jak również wielorakie łamanie praw człowieka, w tym torturowanie i więzienie obywateli Ukrainy w Donbasie i na Krymie. Biskupi szczegółowo poinformowali Papieża o tragicznych konsekwencjach rosyjskiej inwazji. Wspomnieli też o bezwzględnym szkalowaniu ukraińskiej tożsamości przez starannie prowadzoną międzynarodową kampanię propagandową. - Lud cierpi, Ojcze Święty, i oczekuje twego wsparcia - powiedział na audiencji abp Szewczuk. Jak zapewnił, Franciszek obiecał, że będzie działać. Podkreślił, też problemów ekumenicznych nie można rozwiązywać kosztem całego katolickiego Kościoła wschodniego.

W komunikacie po spotkaniu z Papieżem członkowie Synodu Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego przypomnieli też o ogromnych cierpieniach Ukraińców w XX w. i prześladowaniach swego Kościoła, który dokładnie przed 70 laty został rozwiązany przez Stalina, by zerwać więź jedności jego wiernych z Papieżem, lecz mimo to cudownie się odrodził i jest dziś prężnym Kościołem, bliskim swemu ludowi. - My potwierdzamy to, czego nie udało się złamać totalitarnemu reżimowi: naszą jedność z Rzymem i Kościołem powszechnym - powiedział kijowsko-halicki arcybiskup większy.

Kierownictwo Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej zaapelowało przy tej okazji do Papieża i całego świata o powstrzymanie wojny i kryzysu humanitarnego. Wyraziło gotowość pośredniczenia we wszelkiej pomocy humanitarnej. - Dość już cierpienia. Można mu było zapobiec. Można je powstrzymać. Niech Rok Miłosierdzia stanie się rzeczywistością dla ludu Ukrainy - powiedział abp Światosław Szewczuk podczas spotkania z Papieżem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Lud cierpi, Ojcze Święty, i oczekuje twego wsparcia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.