"Naśladować Boga znaczy służyć człowiekowi"

"Naśladować Boga znaczy służyć człowiekowi"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Naśladować Boga znaczy służyć człowiekowi - zaznaczył Franciszek podczas spotkania z diakonami stałymi w Watykanie.

Papież przyjął dzisiaj na audiencji grupę Międzynarodowego Centrum Diakonatu Stałego (Internationales Diakonatszentrum - IDZ) ze Stuttgartu, które w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia. Dziękując diakonom za ich posługę Ojciec Święty przypomniał, że byli już oni ważną częścią Kościoła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Franciszek dziękując Centrum i diakom za służbę mówił o przykazaniu miłości Jezusa: "Przykazanie nowe daję wam abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. (J 13:34).

"W tej miłości uczniowie kontynuowali misję Jezusa. Z pomocą Ducha Świętego można zrozumieć, że to przykazanie zawiera w sobie służbę braciom i siostrom. W konkretnym zwróceniu się do ludzi z ich potrzebami, apostoł wybiera kilku "diakonów", jako sługi. Diakoni realizują przykazanie Jezusa szczególnie wyraźne. Naśladowanie Boga jest służbą człowiekowi, naśladowanie Boga, który jest miłością i z miłości poszedł tak daleko by nam służyć" - mówił papież.

DEON.PL POLECA

Franciszek podkreślił, że cierpliwe, łaskawe działanie, które można odkryć w Bogu, musi cechować również Jego sługi. "Mówiąc wprost, diakoni są obliczem Kościoła w życiu codziennym, wspólnotą, która żyje wśród ludzi i jest w drodze, nie jest wielka, nie dowodzi lecz służy (por. Lk 22,26)“ - powiedział papież.

Na zakończenie wyraził nadzieję, że pielgrzymka diakonów stałych do Rzymu z okazji Roku Świętego będzie dla nich "intensywnym doświadczeniem Miłosierdzia Boga".

Międzynarodowe Centrum Diakonatu Stałego powstało w 1965 roku po kongresie w Rzymie. Jego centrum znajduje się w Stuttgarcie. Po Soborze Watykańskim (1962-1965) przywrócono posługę diakona stałego, którą mogą pełnić zarówno mężczyźni żonaci jak celibatariusze. Pierwsi na świecie diakoni zostali wyświęceni w diecezjach: Kolonii i rottenbursko-stuttgarckiej w 1968 r. Obecnie służy 44 tys. diakonów stałych w ponad 130 krajach.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Naśladować Boga znaczy służyć człowiekowi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.