Nie ma decyzji ws. herbu i zawołania Papieża

Nie ma decyzji ws. herbu i zawołania Papieża
(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / mh

Papież Franciszek rozpoczął dzisiejszy dzień Mszą koncelebrowaną z kardynałami w Domu św. Marty. Wygłosił przy tej okazji krótkie kazanie - ujawnił watykański rzecznik podczas spotkania z dziennikarzami. Nowy Papież spożywa też z kardynałami posiłki w miejscowej jadalni. Korzysta z tej okazji, by z nimi porozmawiać i jeszcze lepiej ich poznać.

Zdaniem ks. Lombardiego taki nieformalny sposób kontaktów należy do stylu nowego Papieża. Świadczyły o tym również dwa publiczne spotkania z kardynałami: wczorajsza Msza w Kaplicy Sykstyńskiej i dzisiejsza audiencja w Sali Klementyńskiej.

Ks. Lombardi poinformował również, że do Watykanu napływa w tych dniach wiele gratulacji. Ojciec Święty jest za nie bardzo wdzięczny. Szczególną radość sprawiło mu przesłanie od głównego rabina Rzymu, za które też osobiście podziękował. Watykański rzecznik zaznaczył przy tej okazji, że kard. Bergoglio miał bardzo dobre relacje ze wspólnotą żydowską w Argentynie.

Papież Franciszek nie podjął jeszcze decyzji w sprawie papieskiego herbu i zawołania. Nie zostali też przywróceni do urzędu szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej, którzy ustąpili ze swych funkcji w chwili zakończenia poprzedniego pontyfikatu.

Jeśli Papież nie zadecyduje inaczej, jego ingres do bazyliki św. Jana na Lateranie, która jest katedrą diecezji rzymskiej, nastąpi dopiero po Wielkanocy. Z tego względu w tym roku Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek będzie miała miejsce wyjątkowo w bazylice św. Piotra.

Kolejne delegacje państwowe zapowiadają przyjazd do Rzymu na inaugurację pontyfikatu. Ks. Lombardi sprecyzował, że Stolica Apostolska nikogo z tej okazji nie zaprasza, a jedynie informuje wszystkie państwa o tym wydarzeniu. Wszystkie delegacje są mile widziane, również tych państw, które nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Watykanem - powiedział włoski jezuita.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie ma decyzji ws. herbu i zawołania Papieża
Komentarze (4)
K
Kasia
18 marca 2013, 10:11
Dziękuję za objaśnienie :)
@
@Kasia
16 marca 2013, 13:01
Katedrą biskupa Rzymu niemal odkąd istnieją biskupi Rzymu jest Bazylika św.Jana na Lateranie. Nie jak się często błędnie mniema bazylika św. Piotra na Watykanie. Tam katedrę ma sam św. Piotr;) Skoro zatem został wybrany biskup Rzymu, trzeba aby odbył się ingres do swojej katedry. Tak jak to się dzieje w każdym przypadku objęcia rządów na diecezją jakiegoś biskupa:)
K
Kasia
16 marca 2013, 11:16
Co to jest ingres do bazyliki św. Jana na Lateranie?
T
Ty7X5
15 marca 2013, 23:04
On jest apostołem - nie władcą.  To dobrze...

Skomentuj artykuł

Nie ma decyzji ws. herbu i zawołania Papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.