Ogłoszono już hasła i loga papieskich podróży do Chile i Peru [FOTO]

Ogłoszono już hasła i loga papieskich podróży do Chile i Peru [FOTO]
(fot. shutterstock)
2 lata temu
KAI / mp

Na niespełna pięć miesięcy przed podróżami Franciszka do Chile i Peru ogłoszono już ich hasła i przedstawiono ich symbole graficzne.

Pobyt papieża w pierwszym z tych krajów w dniach 15-18 stycznia 2018 przebiegać będzie pod hasłem "Pokój mój daję wam", podczas gdy wizycie w Peru w dniach 18-21 tegoż miesiąca towarzyszyć będą słowa "Zjednoczeni w nadziei".

Wyjaśniając znaczenie i przekaz hasła w Chile, krajowy koordynator przyszłej podróży, sekretarz generalny miejscowego episkopatu bp Luis Fernano Ramos Pérez zaznaczył, że ma ono sprzyjać "klimatowi, który pozwoli powrócić do budowania mostów sąsiedztwa i zaufania jako podstawy pełnego współżycia obywatelskiego".
"Dopiero w klimacie pokoju będziemy mogli odpowiedzieć jako kraj, katolicy i niekatolicy, na papieskie wezwanie do «wyjścia na peryferie»" - podkreślił biskup.
W czasie tejże konferencji prasowej w Santiago sekretarz wykonawczy komisji organizacyjnej María Paz Vicuña przedstawiła logo przyszłorocznej wizyty Ojca Świętego i wyjaśniła jego symbolikę. Jest to duży żółty krzyż, na którego tle pokazano mapę kraju. Obok znaku męki Pańskiej zamieszczono hasło podróży, podpis papieża, nazwę kraju i rok podróży.
Ogłoszono już hasła i loga papieskich podróży do Chile i Peru [FOTO] - zdjęcie w treści artykułu
 (Biuro Prasowe Watykanu) 
Tłumacząc wymowę tego rysunku przedstawicielka organizatorów powiedziała, że chodzi tu o "lud spoglądający na krzyż Chrystusa jako znak nadziei i miłości Boga i jednoczący się z nim". "W pewnym stopniu Chile opiera się na tym znaku zwycięstwa największej miłości, który daje nam życie, to samo życie, które chcemy, aby każdego dnia ożywiało kraj" - wyjaśniła Paz Vicuña. 
Z kolei na konferencji prasowej w Limie z udziałem miejscowego kardynała Juana Luisa Ciprianiego Thorne'a oraz 3 innych biskupów i nuncjusza apostolskiego w Peru przedstawiono hasło i logo podróży Franciszka do Peru. Przedstawia ono na pierwszym planie mapę kraju, którą otacza wizerunek uśmiechniętego Ojca Świętego.
Ogłoszono już hasła i loga papieskich podróży do Chile i Peru [FOTO] - zdjęcie w treści artykułu nr 1
(Biuro Prasowe Watykanu)
Ma to symbolizować jego bliskość i jedność wszystkich regionów tego państwa w przyjmowaniu papieża. Obok umieszczono jego imię, nazwę kraju i rok wizyty. Na tle zarysu mapy umieszczono stylizowane dwie dłonie - czerwoną i żółtą, a więc w kolorach Peru i Watykanu.
Ręce są w formie skrzydeł, symbolizując w ten sposób modlitwę, chwałę i radość z okazji przybycia Franciszka - wyjaśnił na konferencji sekretarz generalny episkopatu bp Norbert Klemens Strotman Hoppe.
Dodał, że jest to "próba refleksji nad wyrażeniem bliskości z narodem peruwiańskim, nad towarzyszeniem naszemu procesowi wiary, wielkie święto nadziei, którą winniśmy przyjąć wszyscy razem, zjednoczeni".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,89 zł
 • Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
 • Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
 • Co stało się 21 września 1953 r.?
 • Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?
 • Skąd wzięły się oskarżenia o kolaborację podczas...
 • Skomentuj artykuł

  Ogłoszono już hasła i loga papieskich podróży do Chile i Peru [FOTO]
  Komentarze (1)
  DP
  Danuta Pawłowska
  26 sierpnia 2017, 11:04
  To już nie Pan Jezus jest na pierwszym miejscu! Franciszek promuje siebie!

  Skomentuj artykuł

  Ogłoszono już hasła i loga papieskich podróży do Chile i Peru [FOTO]
  Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
  Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.