Papieski piątek w Villavicencio - beatyfikacje i modlitwa o pojednanie

Papieski piątek w Villavicencio - beatyfikacje i modlitwa o pojednanie
(fot. PAP / EPA / Luis Eduardo Noriega A. / Anna Jędrusiak)
KAI / mp

Cały dzisiejszy dzień, 8 września, gdy w Kościele obchodzone jest święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Papież Franciszek spędzi w położonym 86 km. na południe od stołecznej Bogoty mieście Villavicencio.

Dokona tam beatyfikacji dwóch duchownych męczenników i będzie przewodniczył modlitwie w intencji pokoju i pojednania w Kolumbii.
O godz. 7.50 (14.50 czasu polskiego) samolot A 321 włoskich linii Alitalia z Ojcem Świętym na pokładzie odleci z lotniska wojskowego w Bogocie, by po 40 minutach wylądować w Villavicencio. To liczące 452 tys. mieszkańców miasto jest stolicą stanu Meta.
O godz. 9.00 (16.00 czasu polskiego) papież przybędzie na teren CATAMA, gdzie pozdrowi zgromadzonych, a następnie o 9.30 będzie przewodniczył Mszy św., podczas której dokona beatyfikacji dwóch duchownych - męczenników za wiarę - bpa Jesúsa Jaramillo Monsalve z Instytutu Misji Zagranicznych z Yarumalu, ordynariusza diecezji Arauca, zamordowanego w 1989 r. koło miasta Fortul przez lewackich partyzantów, oraz kapłana diecezjalnego ks. Pedro Maríi Ramíreza Ramosa, zabitego, również z nienawiści do wiary, w 1948 r. w Armero.
Bp Jezus (Jesús) Emilio Jaramillo urodził się 14 lutego 1916 w Santo Domingo (prowincja Antioquia). W 1940 przyjął święcenia kapłańskie w Instytucie Misji Ksaweriańskich z Yarumalu. 11 listopada 1970 Paweł VI mianował go biskupem - wikariuszem apostolskim Arauca (sakrę nominat przyjął 10 stycznia 1971).
Gdy 19 lipca 1984 dotychczasowy wikariat stał się diecezją, został jej pierwszym biskupem. Zginął z rąk bojówkarzy tzw. Wojska Wyzwolenia Narodowego (ELN) 2 października 1989.
Ks. Piotr Maria (Pedro María) Ramírez Ramos, znany jako "ksiądz z Armero", urodził się 23 października 1899 w miejscowości La Plata (departament Huila). W 1931 został wyświęcony na kapłana, od 1948 był proboszczem w Armero (departament Tolima). Ale już po kilku tygodniach - 10 kwietnia tegoż roku, podczas trwających tam zamieszek, wywołanych zabójstwem dzień wcześniej w Bogocie polityka liberalnego Jorge Eliécera Gaitána, zginął z rąk uzbrojonych mężczyzn, którzy wdarli się do kościoła, w którym pełnił posługę.
Po południu ( o godz. 15.40 - 22.40 w Polsce) Ojciec Święty uda się do Parque Las Malocas, gdzie będzie przewodniczył Wielkiemu Zgromadzeniu Modlitewnemu o Pojednanie Narodowe. Obok modlitwy połączonej z przedstawieniem psalmu 85 przewidziano też 4 świadectwa i oczywiście przemówienie Papieża Franciszka. 
Ostatnim punktem pobytu Franciszka w Villavicencio, przed udaniem się na lotnisko i wyruszeniem w drogę powrotną do Bogoty będzie zatrzymanie się i chwila modlitwy przy Krzyżu Pojednania w Parque de los Fundadores.
Lądowanie w Bogocie zaplanowano na godz,18.45 (1.45 w nocy czasu polskiego). Z lotniska wojskowego papież uda się do nuncjatury apostolskiej, gdzie spożyje wieczerzę i uda się na spoczynek.
Papieski piątek w Villavicencio - beatyfikacje i modlitwa o pojednanie - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Antonio Spadaro SJ

Papież Franciszek już po kilku minutach piastowania swojego urzędu podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Wielu dziwiło się, że jest taki otwarty, taki odważny i taki... bliski.
A jaki jest naprawdę?

Rozmowa, którą z Ojcem...

Skomentuj artykuł

Papieski piątek w Villavicencio - beatyfikacje i modlitwa o pojednanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.