Papieskie intencje modlitewne na listopad [WIDEO]

Papieskie intencje modlitewne na listopad [WIDEO]
(fot. youtube.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / psd

Jak co miesiąc, modlimy się w dwóch papieskich intencjach, ogólnej i ewangelizacyjnej. Zobacz, o co szczególnie prosi papież Franciszek w listopadzie.

W pierwszej z nich, "aby kraje, które przyjmują wielką liczbę uchodźców i uciekinierów, były wspierane w swoim wysiłku solidarności". Papież nieraz podejmuje w swoich wystąpieniach problemy ludzi zmuszonych do emigracji. Tak mówił 16 kwietnia 2016 r. podczas swej [kwietniowej] wizyty na goszczącej uchodźców greckiej wyspie Lesbos.

"Chciałbym wyrazić swój podziw dla narodu greckiego, który pomimo stojących przed nim poważnych trudności potrafił mieć otwarte serca i drzwi. Wielu prostych ludzi udostępniło swe niewielkie zasoby, aby się nimi podzielić z tymi, którzy byli pozbawieni wszystkiego. Bóg wynagrodzi hojność ich, jak też innych sąsiednich krajów, które od pierwszych chwil przyjęły z wielką gotowością bardzo licznych przymusowych migrantów. [...] Europa jest ojczyzną praw człowieka i każdy, kto stawia stopę na europejskiej ziemi, powinien tego doświadczyć [...] Wy, mieszkańcy Lesbos, ukazujecie, że na tych ziemiach, będących kolebką cywilizacji, wciąż pulsuje serce humanizmu [...] Trzeba [...] niestrudzenie krzewić współpracę między krajami, organizacjami międzynarodowymi i instytucjami humanitarnymi, nie izolując, ale wspierając tych, którzy stawiają czoło zagrożeniu".

Ojciec Święty poleca nam też intencję ewangelizacyjną na każdy miesiąc. W listopadzie mamy się modlić, "aby w parafiach kapłani i wierni świeccy współpracowali w służbie wspólnoty, nie ulegając pokusie zniechęcenia". Współpraca duchowieństwa i wiernych jest jedną z pasterskich trosk Papieża Franciszka. Poruszył tę sprawę, spotykając się przed dwoma laty, 1 grudnia 2014 r., z biskupami szwajcarskimi. W przekazanym im tekście stwierdził m. in.:

DEON.PL POLECA

"Rozwinęliście konieczną współpracę między księżmi i świeckimi. Misja świeckich w Kościele ma faktycznie duże znaczenie, gdyż wnoszą oni wkład w życie parafii i instytucji kościelnych, zarówno jako współpracownicy, jak też wolontariusze. Dobrze jest uznać i wspierać ich zaangażowanie, zachowując jednak wyraźne rozróżnienie między powszechnym kapłaństwem wiernych a posługą kapłanów. W tej kwestii zachęcam was, byście prowadzili formację ochrzczonych co do prawd wiary i ich znaczenia dla życia liturgicznego, parafialnego, rodzinnego i społecznego oraz byście troskliwie dobierali współpracowników. W ten sposób pozwolicie świeckim naprawdę włączyć się w życie Kościoła i zajmować w nim należne im miejsce, a wtedy otrzymana przez nich łaska chrzcielna stanie się owocna, aby iść razem ku świętości i pracować dla dobra wszystkich"..

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie intencje modlitewne na listopad [WIDEO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.