Papież apeluje o zgodę, pokój i braterstwo między Koreami

Papież apeluje o zgodę, pokój i braterstwo między Koreami
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
PAP / ml

Papież Franciszek zaapelował w sobotę o dążenie do zgody, pokoju i braterskiej solidarności między Koreą Południową i Północną. Apel został wystosowany w pierwszą rocznicę deklaracji podpisanej przez przywódców obu krajów Mun Dze Ina i Kim Dzong Una.

Deklaracja w sprawie pokoju, dobrobytu i zjednoczenia została podpisana 27 kwietnia zeszłego roku po spotkaniu tych przywódców w strefie zdemilitaryzowanej na linii demarkacyjnej w Panmundżomie.

W specjalnym orędziu wideo, rozpowszechnionym w Watykanie, papież powiedział: "Niech ta rocznica da wszystkim nadzieję na to, że przyszłość oparta na jedności, na dialogu i braterskiej solidarności jest naprawdę możliwa".

"Dążenie do zgody i porozumienia poprzez cierpliwe i wytrwałe wysiłki może przezwyciężyć podziały i kontrasty. Modlę się o to, aby ta rocznica deklaracji z Panmundżonu mogła doprowadzić do nowej ery pokoju dla wszystkich Koreańczyków" - dodał Franciszek.

DEON.PL POLECA

W deklaracji z Panmundżonu znalazło się zobowiązanie do powstrzymywania się przed wrogimi działaniami, pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego w przyszłości, współpracy i organizacji spotkań rodzin rozdzielonych w wyniku wojny w latach 50. zeszłego wieku. Zgodzono się również na rozbudowę infrastruktury granicznej pomiędzy miejscowościami położonymi po obu stronach linii demarkacyjnej.

W październiku zeszłego roku w czasie wizyty w Watykanie prezydent Korei Południowej przekazał ustne zaproszenie dla papieża do odwiedzenia Korei Północnej. Franciszka zaprosił Kim Dzong Un.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież apeluje o zgodę, pokój i braterstwo między Koreami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.