Papież do księży: nie jesteśmy książętami ani baronami

Papież do księży: nie jesteśmy książętami ani baronami
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
4 lata temu
PAP / kw

"Nie jesteśmy książętami ani baronami", ale prostymi sługami ludzi - mówił w sobotę papież Franciszek uczestnikom Kapituły Generalnej Zgromadzenia Księży Marianów.

Wskazał wzór jego założyciela, świętego Stanisława Papczyńskiego, którego kanonizował w 2016 r.

"Nie jesteśmy książętami, synami książąt, hrabiami czy baronami, jesteśmy prostymi ludźmi, z ludu" - powiedział papież w czasie spotkania z marianami, czyli członkami pierwszego zakonu męskiego powstałego na ziemiach polskich w XVII wieku.

Następnie dodał: "Właśnie dlatego zbliżamy się z tą prostotą do prostych ludzi i tych, którzy cierpią najbardziej; chorych, dzieci, porzuconych starców, ubogich". "To ubóstwo jest w centrum Ewangelii, to jest ubóstwo Jezusa, nie ubóstwo socjologiczne"- dodał Franciszek.

Podkreślił też: "Zachęcam was do zachowania tradycji służby na rzecz ludzi ubogich i prostych, poprzez głoszenia Ewangelii językiem dla nich zrozumiałym i dzieła miłosierdzia".

"To bliskość z ludźmi takimi, jak my, prostymi" - wskazał.

Zwracając się do księży papież zaapelował: “Za wzorem waszego założyciela bądźcie odważni w służbie Chrystusowi i Kościołowi odpowiadając na nowe wyzwania i nowe misje, nawet jeśli po ludzku wydają się one ryzykowne".

Franciszek odnotował inicjatywy podejmowane przez księży marianów w ubogich krajach Afryki i Azji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do księży: nie jesteśmy książętami ani baronami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.