Papież do nas: bądźcie ludźmi Błogosławieństw

Papież do nas: bądźcie ludźmi Błogosławieństw
(fot. EPA/Fabio Frustaci)
6 lat temu
KAI / drr

Do realizowania w swoim życiu ewangelicznych Błogosławieństw zachęcił dziś Ojciec Święty Polaków przybyłych do auli Pawła VI na audiencję ogólną.

Przeczytaj papieską katechezę >>

Oto słowa papieża Franciszka skierowane do Polaków:

"Witam polskich pielgrzymów. Drodzy przyjaciele, nowe przymierze polega na tym, że możemy w Chrystusie doświadczać Bożego miłosierdzia i współczucia. Właśnie to napełnia nasze serce radością i to czyni z naszego życia piękne i wiarygodne świadectwo miłości Boga do wszystkich braci, których spotykamy każdego dnia. Bądźcie ludźmi błogosławieństw, a Boże błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy!" - powiedział Ojciec Święty.

 

Papieską katechezę streścił ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

"Drodzy bracia i siostry,

Kościół stanowi jeden lud cierpliwie i z miłością przygotowany przez Boga. Lud ten charakteryzuje nowość: chodzi naprawdę o nowy lud, budowany na nowym przymierzu ustanowionym przez Pana Jezusa. Ta nowość nie neguje drogi Starego Testamentu, ani się jej nie przeciwstawia, ale ją wypełnia. Postacią wyznaczającą granicę między Starym a Nowym Testamentem jest Jan Chrzciciel. Ewangelie synoptyczne określają go mianem "prekursora", tego który przygotowuje przyjście Pana. Jan wskazuje na Jezusa jako przychodzącego z wysoka i zachęca, byśmy za Nim poszli. Mówi wprost, że wymaga to pokory, skruchy i nawrócenia. Jezus przekazał swoim uczniom i tłumom nową naukę, rozpoczynającą się od Błogosławieństw. Są one drogą, wskazywaną przez Boga jako odpowiedź na wpisane w serce człowieka pragnienie szczęścia: "Błogosławieni ubodzy w duchu…, błogosławieni, którzy się smucą…, błogosławieni cisi…, ci , którzy łakną i pragną sprawiedliwości, miłosierni, czystego serca…, ci, którzy wprowadzają pokój i którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie".

W słowach tych zawarta jest cała nowość, jaką przynosi Chrystus: w istocie Błogosławieństwa są portretem Jezusa, Jego formą życia i są drogą prawdziwego szczęścia, którą dzięki łasce, jaką On nas obdarza, także i my możemy podążać".

Pozdrawiając pielgrzymów włoskich Ojciec Święty przypomniał o przypadającej dziś 36. rocznicy śmierci Sługi Bożego, papieża Pawła VI. Zmarł on w Castel Gandolfo 6 sierpnia 1978 roku. 19 października Paweł zostanie beatyfikowany i wyniesiony do chwały ołtarzy.

"Wspominamy go z miłością i podziwem, biorąc pod uwagę, że żył on całkowicie oddany służbie Kościoła, który kochał całym sercem. Jego przykład wiernego sługi Chrystusa i Ewangelii niech będzie zachętą i bodźcem dla nas wszystkich" - powiedział papież Franciszek.

Na zakończenie swej katechezy Franciszek wyraził także współczucie osobom, które ucierpiały na skutek trzęsienia ziemi, które w minioną niedzielę nawiedziło chińską prowincję Junnan. Zaznaczył, że spowodowało ono wiele ofiar i znaczne szkody.

"Modlę się za zmarłych i ich krewnych, za rannych i osoby, które straciły swoje domy. Niech Pan obdarzy pociechą, nadzieją i solidarnością pośród bolesnych doświadczeń" - powiedział papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do nas: bądźcie ludźmi Błogosławieństw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.