Papież do uczniów: tylko dialog buduje pokój

Papież do uczniów: tylko dialog buduje pokój
(fot. EPA/Osservatore Romano)
Radio Watykańskie / drr

"Tylko dialog buduje pokój. Wszelkie wojny, konflikty i nierozwiązane problemy rodzą się z braku dialogu". Papież Franciszek mówił o tym do uczniów i nauczycieli z liceum w Tokio (Collegio Seibu Gauken Bunri Junior High School), z którymi spotkał się na Dziedzińcu św. Damazego w Watykanie.

Grupa dwustu 15-letnich Japończyków, wraz z profesorami, poznaje w tych dniach kulturę i zwyczaje Włoch. Papieskie słowa były symultanicznie tłumaczona na japoński.

"Mam nadzieję, że ta podróż będzie dla was owocna, ponieważ poznawanie nowych ludzi i innych kultur pozwala nam wzrastać. Jeśli pozostajemy zamknięci w samych sobie, nie możemy się rozwijać. Natomiast gdy wychodzimy do ludzi, poznajemy inne kultury, inne sposoby myślenia, inne religie, zaczynamy tę wspaniałą przygodę, która nazywa się dialogiem. Słuchać innych, a dopiero potem mówić: to jest łagodność. Jeśli w ten sposób prowadzimy dialog, to budujemy pokój. Nie istnieje pokój bez dialogu. Wszelkie wojny, konflikty, wszystkie nierozwiązane problemy, rodzą się z braku dialogu. Kiedy powstaje problem - prowadźmy dialog, to rodzi pokój. Właśnie tego wam życzę w tej podróży: prowadźcie dialog!" - powiedział Papież.

Na zakończenie spotkania w Watykanie młodzi Japończycy zaśpiewali Papieżowi hymn swojej szkoły. Franciszek zażartował, że choć dialog zakłada wzajemność, to on nie zaśpiewa, bo nie umie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do uczniów: tylko dialog buduje pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.