Papież do zakonnic i zakonników: idźcie pod prąd w dzisiejszym świecie

Papież do zakonnic i zakonników: idźcie pod prąd w dzisiejszym świecie
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
PAP / pk

Papież Franciszek w piątkową uroczystość Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej) apelował do zakonnic i zakonników, by "szli pod prąd" w świecie, który odrzuca ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Nie patrzcie w ekran telefonu, ale w oczy brata - dodał.

Papież odprawił w bazylice watykańskiej mszę w święto obchodzone po raz 22. jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

DEON.PL POLECAZwracając się do przedstawicieli zakonów i zgromadzeń, Franciszek mówił w homilii: "Dzisiejszy gorączkowy rytm życia prowadzi nas do zamknięcia wielu drzwi na spotkanie, często z obawy przed drugim. Stale otwarte są drzwi centrów handlowych i połączeń sieciowych".

- Ale w życiu konsekrowanym - dodał - tak nie jest: brat i siostra, których daje mi Bóg, są częścią mojej historii, są darem, którego należy strzec.

Papież zachęcał: "Niech się nie zdarza, by patrzeć bardziej na ekran telefonu komórkowego niż w oczy brata, lub skupiać się bardziej na naszych programach niż na Panu".

Przestrzegał przed koncentrowaniem się na "projektach, technikach i strukturach", bo wtedy - stwierdził - "życie konsekrowane przestaje przyciągać i już nie przekazuje nic światu, nie rozkwita".

Franciszek mówił, że naśladowanie ubogiego, czystego i posłusznego Jezusa musi być odpowiedzią na mentalność świata.

- Gdy życie świata stara się gromadzić, życie konsekrowane porzuca przemijające bogactwa - wyjaśnił.

Dodał też: "Gdy życie świata dąży do przyjemności i zachcianek swego 'ja', to życie konsekrowane uwalnia uczucia od wszelkiego posiadania, aby w pełni kochać Boga i innych. Gdy życie świata upiera się, by czynić to, co się chce, to życie konsekrowane wybiera pokorne posłuszeństwo jako największą wolność".

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego zakonnice pracujące w Watykanie dostały w piątek od papieża pierwiosnki - podał dziennik "L’Osservatore Romano".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do zakonnic i zakonników: idźcie pod prąd w dzisiejszym świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.