Papież Franciszek beatyfikował Pawła VI

Papież Franciszek beatyfikował Pawła VI
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
5 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie CTV / KAI / pk

Z udziałem dziesiątków tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie papież Franciszek beatyfikował Pawła VI. Papież Montini jest 90 papieżem wyniesionym na ołtarze. Uroczysta Msza św. beatyfikacyjna wieńczy również III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat rodziny. W beatyfikacji bierze udział papież-senior Benedykt XVI, który jest jednym z trzech żyjących kardynałów kreowanych przez Pawła VI.

"Przyjmując pragnienie naszego brata, biskupa Luciana Monariego, ordynariusza Brescii, a także wielu innych współbraci w biskupstwie i wiernych, po zasięgnięciu opinii Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą apostolską zezwalamy, by czcigodny Sługa Boży Paweł VI, papież, od tej pory nazywany był błogosławionym, a jego święto niech będzie obchodzone zgodnie z zasadami prawa 26 września każdego roku" - brzmiała formuła beatyfikacyjna wypowiedziana przez papieża Franciszka.

Rozbrzmiały brawa a na fasadzie Bazyliki św. Piotra odsłonięto portret bł. Pawła VI. Obok ołtarza umieszczono relikwie nowego błogosławionego i odśpiewano słowa Psalmu 33 - "Radośnie wołajcie i śpiewajcie na cześć Pana".

Wcześniej do papieża podszedł biskup Brescii, Luciano Monari wraz z postulatorem, i poprosili o dokonanie beatyfikacji Sługi Bożego Pawła VI. "Ojcze Święty, ja biskup Brescii pokornie proszę Waszą Świątobliwość o wpisanie w poczet błogosławionych czcigodnego Sługi Bożego Pawła VI, papieża" - powiedział hierarcha. Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Antonio Marrazzo odczytał biografię kandydata na ołtarze.

Paweł VI - Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini urodził się 26 września 1897 roku w lombardzkim miasteczku Concesio koło Brescii. Po śmierci Jana XXIII już po dwóch dniach konklawe, 21 czerwca 1963 roku, został jego następcą. Paweł VI zmarł w święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia 1978 roku, w Castel Gandolfo w wieku 81 lat. 20 grudnia 2012 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót swego poprzednika.

W maju br. członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznali autentyczność cudu za przyczyną Pawła VI. Cud dotyczy niewytłumaczalnego naukowo uleczenia dziecka jeszcze w łonie matki, przed 18 laty w Kalifornii. W okresie rozwoju płodowego lekarze stwierdzili u niego poważne problemy i ze względu na występujące w takich przypadkach zaburzenia mózgowe sugerowali aborcję. Jednakże kobieta chciała urodzić dziecko i prosiła o wstawiennictwo Pawła VI, który w 1968 r. wydał encyklikę "Humanae vitae" o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego. Dziecko urodziło się bez problemów. Jednakże na orzeczenie trwałości wyleczenia czekano, aż ówczesny noworodek skończy 15 lat.

Po ceremonii beatyfikacyjnej bp Monari powiedział: "Ojcze Święty, biskup Brescii dziękuje Waszej Świątobliwości za ogłoszenie błogosławionym czcigodnego Sługi Bożego Pawła VI, papieża".

Przed Eucharystią odśpiewano hymn na cześć Pawła VI - "In nomine Domini".

Mszę św. wraz z papieżem koncelebrują ojcowie III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jest wśród nich przewodniczący abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Wśród zgromadzonych na placu św. Piotra jest ok. 5 tys. wiernych z Brescii - rodzinnej diecezji papieża Montiniego.

Relikwie bł. Pawła VI, które zostały przyniesione na ołtarz to krew, która ściśle zespoliła się z podkoszulką papieża Montiniego podczas zamachu na lotnisku w Manili, 27 listopada 1970 r. 27 listopada 1970 r. ok. godziny 9:30, na lotnisku w Manili, przebrany za księdza boliwijski malarz Benjamin Mendoza ranił Pawła VI kordzikiem w pierś, w chwili, gdy Ojciec Święty wysiadał z samolotu. Rana nie była jednak ciężka i papież zdecydował się kontynuować swoją podróż apostolską.

Bł. Paweł VI jest 90 papieżem wyniesionym na ołtarze. Oprócz 80 świętych jest 10 błogosławionych biskupów Rzymu spośród 264, jakich miał Kościół katolicki.

Ciało bł. Pawła VI nie zostanie przeniesione do bazyliki św. Piotra. Jego grób w Grotach Watykańskich został tylko nieznacznie zmieniony i jest bardzo prosty, jak tego pragnął papież Montini. Zmieniono napis: "Beatus Paulus PP. VI" - dodając po łacinie słowo "błogosławiony" a także płytę nagrobną. Dotychczasową beżową zastąpiła nowa, wykonana z białego marmuru. Jest to zgodne z testamentem papieża Montiniego, który nie chciał dla siebie pomnika, pragnął być pochowany w ziemi, zaznaczając, że na grobie ma być jedynie prosty znak i zachęta do modlitwy. Natomiast ciało Jana XXIII przeniesiono do bazyliki watykańskiej w czerwcu 2001 - kilka miesięcy po beatyfikacji, która miała miejsce 3 września 2000, zaś Jana Pawła II - 2 maja 2011, nazajutrz po beatyfikacji. Również grób papieża-Polaka był bardzo prosty, podobny do grobu Pawła VI.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek beatyfikował Pawła VI
Komentarze (6)
G
gosc
19 października 2014, 19:03
Jego encyklika „Humanae Vitae” wywołała skandal. Był rok 1968, czas lewicowych nacisków domagających się legalizacji aborcji i ustępstw Kościoła w sprawach etyki seksualnej. Paweł VI nie ugiął się. Jego beatyfikacja jest dopełnieniem tegorocznej kanonizacji Jana Pawła II oraz Jana XXIII.
P
Peka
19 października 2014, 14:14
Do rysu błogosławionego Pawła VI mogę dodać tylko jedno: U progu lat 70, jeden z polskich biskupów będąc w Watykanie mówił Pawłowi VI o swojej diecezji. Opowiedział m.in. o jednej z znanych mu rodzin, w której najmłodsze dziecko właśnie miało przystępować do Pierwszej Komunii świętej.  Paweł VI sięgnął do kieszeni, wyjął swój prywatny różaniec i dał go biskupowi z prośbą: "Przekaż mu to ode mnie".  Biskup polecenie wykonał. To jest ten różaniec: [url]http://1drv.ms/109nPtY[/url]
1
12441
19 października 2014, 14:31
Wspaniały rózaniec.Jeszcze powiedz, że Ty jesteś tym dzieciakiem ;) ?
T
tomi
20 października 2014, 12:23
Prosze sie ta historia podzielic z innymi, publikujac jakas notke chociazby tylko w sieci, moze tlumaczac na angielski, hiszpanski, francuski... To bardzo budujace.
J
JESSE
20 października 2014, 19:17
WIDZE,ZE GO NIGDY NIE ODMAWIAŁEŚ BO OD TEGO CZASU JEST NIEUZYWANY
J
Jan
19 października 2014, 12:33
Całość uroczystości na żywo była w TV Trwam i nadal do zobaczenia na ich portalu

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek beatyfikował Pawła VI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.