Papież Franciszek już był w Irlandii. Zaciągnął tam dług

Papież Franciszek już był w Irlandii. Zaciągnął tam dług
(fot. Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons // wlablack / shutterstock.com)
KAI / Irish Independent/ kk

Rozpoczynająca się 25 sierpnia pielgrzymka Ojca Świętego do Irlandii, nie będzie jego pierwszą wizytą w tym kraju.

Już w 1980 roku Jorge Bergoglio przebywał przez trzy miesiące w Irlandii - informuje na portalu Twitter Luke Coppen.

Jak wynika z biuletynu prowincji irlandzkiej Towarzystwa Jezusowego "pośród nieustannej fali gości warto wspomnieć o. Jorge Bergoglio, byłym prowincjale z Argentyny oraz rektorze domu formacyjnego dla studentów teologii w Buenos Aires".

Jak wynika z zapisków, obecny papież udał się także do ekonoma domu zakonnego, aby pożyczyć 14 funtów... na zakup taśm do nauki języka obcego. Obecny papież miał wtedy 43 lata i właśnie zakończył swoją posługę jako prowincjał jezuitów w Argentynie.

DEON.PL POLECA

Przybył do Dublina w trakcie swojego roku szabatowego by nauczyć się angielskiego, ale nie tylko. W tym czasie w jego rodzinnej Argentynie rządziła brutalna dyktatura wojskowa.

Co ciekawe niewielu jezuitów z Milltown pamięta tamtą wizytę. "Gdy odkryliśmy, że mieszkał z nami, byliśmy bardzo podekscytowani" - mówił w 2013 roku w rozmowie z Irish Independent ówczesny przełożony wspólnoty Conall O'Cuinn.

"Świadomość tego, że pierwszy papież-jezuita razem z nami jadł i spał w tych murach, czyni je szczególnymi" - dodawał O'Cuinn. "Mamy nadzieję, że jeśli przybędzie do Irlandii, to ponownie nas odwiedzi i może posiedzi w swoim dawnym pokoju".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek już był w Irlandii. Zaciągnął tam dług
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.