Papież Franciszek: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz

Papież Franciszek: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
9 miesięcy temu
PAP / pk

Papież Franciszek powiedział podczas piątkowego spotkania w Watykanie z przedstawicielami koncernów naftowych i gazowych, że kryzys klimatyczny wymaga "pełnego determinacji działania". "Tu i teraz" - dodał oraz ostrzegł, że "czas ucieka".

Drugi rok z rzędu Franciszek spotkał się z reprezentantami sektora naftowo-gazowego i mówił im o wyzwaniach, jakie stanowi coraz większe zanieczyszczenie środowiska. Do rozmowy tej doszło tuż po piątej rocznicy publikacji jego społeczno-ekologicznej encykliki "Laudato si'".

W czasie spotkania w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich Franciszek położył nacisk na znaczenie paryskiego porozumienia klimatycznego. Podkreślił, że najbardziej z powodu obecnego kryzysu cierpią najbiedniejsi.

Papież, który w kwietniu rozmawiał z nastoletnią szwedzką aktywistką Gretą Thunberg, stwierdził: "Młodzież domaga się zmian" i - jak przyznał - "ma rację".

Uczestnikom watykańskiego sympozjum pod hasłem "Transformacja energetyczna i ochrona naszego wspólnego domu" Franciszek mówił: "Obecny kryzys ekologiczny, zwłaszcza zmiany klimatyczne zagrażają przyszłości rodziny ludzkiej. Zbyt długo zbiorowo lekceważyliśmy rezultaty analiz naukowych".

"Na katastroficzne prognozy nie można dłużej patrzeć z pogardą i ironią" - dodał.

"Wobec kryzysu klimatycznego musimy podjąć stosowne decyzje, by uniknąć popełnienia wielkiej niesprawiedliwości wobec biednych i przyszłych pokoleń" - oświadczył papież. Jak zauważył, pokolenia te odziedziczą "bardzo zdewastowany świat". "Nasze dzieci i wnuki nie powinny ponosić kosztów nieodpowiedzialności naszego pokolenia" - zaznaczył Franciszek.

Apelując o pilne podjęcie działań w obronie klimatu papież powiedział: "Nie możemy sobie pozwolić na luksus czekania, aż inni się zgłoszą, by to zrobić ani na to, by nadać priorytet krótkofalowym korzyściom ekonomicznym".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
23,94 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz
Komentarze (3)
DP
Danuta Pawłowska
15 czerwca 2019, 11:42
Ratunek dla ludzi żyjących w grzechu wymaga pełnego determinacji działania, tu chodzi o nasze zbawienie! Czas ucieka a Głowa kościoła katolickiego mnoży sobie tematy zastępcze zasłaniające troskę  głoszenia Ewangelii Pana Jezusa całemu światu!
PA
Piotr A.
15 czerwca 2019, 12:20
Nie zgodzę się. To co mówi i robi papież w tym temacie wynika wprost z ewnagelicznego przykazania miłości bliźniego. Brawa dla Ojca Św. za jego postawę. Oby poszedł za tym cały Kościół. 
T
Tomasz
15 czerwca 2019, 13:40
Jasne, tylko że papież jedno mówi, drugie robi i jest obłudnikiem, bo nie widzi, że rozmawia z przedstawicielami koncernów, z których usług sam korzysta. A więc jeździ samochodami (lub jest wożony), lata helikopterem i samolotami - a te środki lokomocji (w przeciwieństwie np. do pociągów) należą do największych trucicieli środowiska - samoloty są odpowiedzialne za chemiczne zanieczyszczenia atmosfery. Więc jeśli papież chce apelować, to niech apeluje najpierw do siebie i przestanie latać samolotami - trucicielami. A potem niech apeluje do innych. Ta hipokryzja w myśleniu jest porażająca.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: kryzys klimatyczny wymaga działania tu i teraz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.