Papież Franciszek napisał list na otwarcie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II

Papież Franciszek napisał list na otwarcie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
1 tydzień temu
PAP / pp

Papież Franciszek przekaże w poniedziałek list na ręce twórców Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II, który – w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – inauguruje działalność na rzymskim uniwersytecie Angelicum z inicjatywy polskich katolików świeckich.

Misją nowego Instytutu będzie refleksja nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego Kościoła i świata w odniesieniu do myśli i nauczania św. Jana Pawła II.

List zostanie odczytany podczas uroczystości podpisania dokumentów powołujących do życia Instytut Kultury Św. Jana Pawła II. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek o godz. 17.00 i będzie transmitowane równocześnie na dwóch kanałach YouTube (https://youtu.be/5ZuLd7HrZi0 oraz https://www.youtube.com/watch?v=OurfV7oL9A4).

Podczas inauguracji przemówienia wygłoszą również polscy kardynałowie pracujący w Watykanie. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Remi Brague z paryskiej Sorbony.

W informacji przekazanej PAP podano, że inicjatorami projektu są dwie organizacje pozarządowe z Polski, które prowadzą działalność związaną z aktywnością naukową, charytatywną oraz z krzewieniem myśli i kultury chrześcijańskiej. Jest to fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa.

Pierwsi studenci zaczną zajęcia wraz z początkiem roku akademickiego 2020/2021. Do współpracy w roli wykładowców Instytut Kultury Św. Jana Pawła II planuje zaprosić wybitnych intelektualistów z całego świata, reprezentujących różne dyscypliny naukowe. Równolegle uruchomiony zostanie program stypendialny dla młodych naukowców.

Papieski Uniwersytet Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie Angelicum jest jedną z najbardziej wpływowych uczelni katolickich na świecie, która kształci przyszłe elity Kościoła, wywierając tym samym bardzo istotny wpływ zarówno na sposób myślenia, jak i kierunki zmian dokonujących się w Kościele.

Na tej uczelni młody ks. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, dopracowywał swoją formację intelektualną i duchową, odbywając studia w latach 1946-48, wieńcząc je pracą doktorską pt. "Zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża".

"Angelicum, które można śmiało nazwać macierzystą uczelnią Karola Wojtyły, jest naturalnym miejscem do stworzenia instytucji, która będzie inspirować się spuścizną św. Jana Pawła II. Dlatego powołanie Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II właśnie na Angelicum przyczyni się do utrwalenia dorobku Karola Wojtyły we współczesnej myśli i kulturze chrześcijańskiej" – zaznaczył o. prof. Michał Paluch OP.

Zwrócił uwagę, że na Angelicum studiują elity całego katolickiego świata. "Formację intelektualną zdobywają u nas studenci z niemal stu krajów. Dotknięcie ich doświadczeniem spotkania z myślą Jana Pawła II, poprzez aktywność Instytutu Kultury, pozwoli roznieść iskrę jego nauczania do wszystkich zakątków ziemi" – dodał.

Działalność instytutu będzie w całości finansowana ze środków prywatnych. "Osoby chcące wesprzeć finansowo funkcjonowanie Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II będą mogły tego dokonać za pośrednictwem stron internetowych Angelicum oraz Fundacji Świętego Mikołaja" – podano w informacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jolanta Reisch-Klose
35,00 zł
34,99 zł

Książka jest podróżą po życiu Ojca Świętego, od chwili, gdy przyszedł na świat w niewielkim domu w Buenos Aires, aż do dzisiaj. Przystępnie napisana, pełna zabawnych historii biografia papieża Franciszka może być doskonałym przyczynkiem do...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek napisał list na otwarcie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek napisał list na otwarcie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.